2. Abdülhamid'in fotoğrafları CNR Kitap Fuarı'nda

2. Abdülhamidin fotoğrafları CNR Kitap Fuarında
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından CNR Kitap Fuarı'na özel hazırlanan ve sadece İstanbul için değil, dünya için de önemli bir kültür mirası niteliğinde olan Sultan 2. Abdülhamid'in "Yıldız Albümleri Arşivi"nden 24 eserin yer aldığı sergi,

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından CNR Kitap Fuarı'na özel hazırlanan ve sadece İstanbul için değil, dünya için de önemli bir kültür mirası niteliğinde olan Sultan 2. Abdülhamid'in "Yıldız Albümleri Arşivi"nden 24 eserin yer aldığı sergi, sanatseverlerden yoğun ilgi görüyor.

Yeşilköy'deki CNR Expo'da 1 Mart'ta okurla buluşan CNR Kitap Fuarı'na hem katılımcı hem de sponsor olan Kültür AŞ'nin sergisinde, Abdülhamid Han'ın, 38 bin kareyi aşan, dünyanın ilk  ve en büyük koleksiyonu niteliği taşıyan fotoğrafları arasından seçilen 24 eser yer alıyor. Fotoğraflar arasında Sultan Abdülhamid'in çektirdiği aile fotoğrafları, İstanbul fotoğrafları ve dünyanın çeşitli coğrafyalarından fotoğraflar bulunuyor. 

Sergiye ilişkin AA muhabirinin sorularını cevaplayan CNR EXPO Genel Müdür Yardımcısı Murat İçer, kültürü, sanatı ve kitap sevenleri buluşturan fuarda sanatın her alanına dair etkinliklerin yer aldığını söyledi. 

İçer, fuarda dikkati çeken etkinliklerden birinin de Sultan 2. Abdülhamid'in "Yıldız Albümleri Arşivi"nden fotoğrafları içeren sergi olduğunu belirterek, serginin padişahın hayatına dair kareleri meraklılarına sunduğunu söyledi. 

Murat İçer, sergiye ilişkin şu bilgileri verdi: 

"Osmanlı'nın son döneminde devlet yeniden yapılanma çabası içindeydi. Eksik olan alanlardan biri de istatistikti. İstatistik ve istihbarat alanında yapılan çalışmalar, fotoğrafın o günkü aktivitesinin önemini ortaya çıkardı. Bunu fark eden Abdülhamid Han, dünyanın her köşesinden New York'tan Kudüs'e kadar birçok noktada fotoğraflar çektirdi. 38 bin kare o gün yapılan çalışmalarda birikmiş. Fuarımızda sergilenen sergide de 24 fotoğraf var. Aslında sergi zaman tüneli gibi... Sergide Sultan 2. Abdülhamid'in sünnet düğününden tutun da tahta çıkışına kadar her kare, fotoğraflarla özetleniyor. Güzel bir sergi, vatandaşların çocuklarıyla beraber gezmesini tavsiye ediyorum."

Sergide Kudüs ve Mekke'de çekilen fotoğrafların da yer aldığını belirten İçer, koleksiyonda 1800'lülerin başında ve ortasında çekilmiş fotoğrafların bulunduğunu söyledi.

Fotoğraflar incelendiğinde o dönemlerden bu döneme nelerin değiştiğinin de görülebileceğini aktaran İçer, "CNR Kitap Fuarı'nı tasarlarken sadece kitapların insanları doyuramayacağını düşünerek sanatın diğer alanlarına yer vermek istedik. Fuara sergi, tiyatro ve atölyelerin yanı sıra sahafları da getirdik. Sahaflarda insanlar araştırma yapmak isterse buradan yararlanabiliyor. Amacımıza ulaştık, fuarda vatandaşlarımızı sanatın her dalıyla buluşturduk. Fuarı 250 bin ziyaretçiyle kapatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com