2. adam koltuğuna kim gelecek?

2. adam koltuğuna kim gelecek?
TBMM Başkanı Cemill Çiçek'in görev süresi doluyor. Peki yerine kim gelecek?

Yeni dönem TBMM Başkanlığı için seçim süreci başladı. Şu anki Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in 2 yıllık görev süresi 4 Temmuz'da bitiyor. Tekrar seçilip göreve devam edecek mi yoksa başka biri mi seçilecek sorularının cevabı Başbakan'da.

Meclis Başkan adaylığı için 24-28 Haziran arası başvurular olacak. AKP kulislerinde isimler dolaşıyor. Bu isimler; AKP Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Çelik, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Gümrük Ticaret Başkanı Hayati Yazıcı ve İstanbul milletvekili Nimet Baş. Adı geçen isimler arasında tek kadın olan Nimet Baş, seçilmesi halinde TBMM'nin ilk kadın Meclis Başkanı olacak.
Seçilecek olan Meclis Başkanı 2015 genel seçimlerine kadar görev yapacak.

TBMM Başkanlığı için isim konusunda henüz bir netlik olmadığını belirten bir AKP kurmayı, "Özellikle 3 dönemini 2015’de tamamlayıp yeniden milletvekili adayı olamayacak bazı isimler, finali TBMM Başkanı sıfatı ile yapmak istiyor. Son sözü ise Başkakan söylecek. Kulislerde 4 isim geçiyor ama, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun adı daha ön planda’’  açıklamasında bulundu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com