2. Beslenme ve Sağlık Yaşam Zirvesi

2. Beslenme ve Sağlık Yaşam Zirvesi
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

İSTANBUL (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tüketim sektörünün, nargileyi sağlıklı, güzel kokulu, faydalı bir şey gibi sunduğunu belirterek, "Bununla mücadelemize de önümüzdeki günler, yıllarda duyarlılıkla devam edeceğiz" dedi. 

Müezzinoğlu, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'nca düzenlenen 2. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, sağlığın, birey ve toplumların en çok üzerinde durduğu ve durması gereken konu olduğunu söyledi.

Ömrün sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin önemine işaret eden Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı, "bireyin ruhen ve fiziken sağlıklı olma hali" olarak tanımladığını aktardı.

Mehmet Müezzinoğlu, sağlığın artık "çok sektörlü bir alan" olarak tarif edildiğini belirterek, sağlığın korunmasında, kamuoyu oluşturucuları, medya, gıda sektörü ve bütün bu anlamdaki dinamiklere önemli görevler düştüğünü anlattı. 

- "Nargileyle mücadeleye devam edeceğiz"

Toplum sağlığı için tütün ve tütün ürünleriyle mücadeleye önem verdiklerini ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bir bireyi, tütün alışkanlığına muhatap olmaktan koruduğumuz ve kurtardığımızda, hem o bireyin sağlıklı geleceği adına önemli bir görev yapmış hem de toplum sağlığı adına sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz. Dünyanın ölümle sonuçlanan hastalıklarının başında kanser geliyor. Kanserin sebeplerinin başında da tütün ve tütün ürünleri geliyor. Önümüzdeki süreçte inşallah buna nargileyi de katacağız. Çünkü tüketim sektörü nargileyi 'elma nargilesi' der gibi sağlıklı, güzel kokulu, faydalı bir şey gibi sunarak, toplumsal sağlık sorunlarına dönüşebilecek bir algı yönetimi yapmaya çalışıyor. Bununla olan mücadelemize de önümüzdeki günler, yıllarda duyarlılıkla devam edeceğiz." 

Sağlıklı beslenmenin kültür haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, sigara içen ve çocuğuna "içme" diyen, sağlıklı beslenmede denge unsurlarını bozan bir yaşam tarzı süren ve çocuğuna bunun "sakıncalı" olduğunu anlatan anne ve babalarla anlamlı sonuçlar alınamayacağını kaydetti. 

Müezzinoğlu, sağlıklı yaşam, beslenme anlayışı ve felsefesinin çok yaygın şekilde topluma mal edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hareketli yaşamın, hayat felsefesi haline getirilmesi gerektiğini belirten Müezzinoğlu, "Denge kelimesi hayatımızın her boyutunda olmalı. Dengeli uyku, dengeli çalışma, dengeli hareket, dengeli beslenme stratejik bir hedefte olmalı" dedi. 

Sabah kahvaltısının önemine vurgu yapan Müezzinoğlu, Uzak Doğuluların "Sabah kahvaltısını kendin yap. Öğle yemeğini dostlarınla ye. Akşam yemeğini düşmanına yedirt" sözünü hatırlattı.

- "Medeniyetimiz 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' der"

Çok sektörlü sağlık anlayışı için sivil toplum örgütlerine ihtiyaçları olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, sivil toplum kuruluşlarına destek vermenin görevleri ve sorumlulukları olduğunu ifade etti. 

Müezzinoğlu, "Medeniyetimiz 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' der. İnsanımızın sağlıklı bir ömür olarak sürmesine katkı sağlamak, insanlığa verebileceğimiz en büyük katkı olacaktır" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, konuşmasının ardından Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Başkanı Mahmut Oltan Sungurlu ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker tarafından teşekkür plaketi verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com