2 bin 500 kişiye iş verecek termik santrali

2 bin 500 kişiye iş verecek termik santrali
Yaptığı yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunan Naksan Holding, Eskişehir'de kuracağı çevre dostu Yunus Emre Termik Santrali ile 2 bin 500 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Yaptığı yatırımlarla binlerce kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunan Naksan Holding, Eskişehir'de kuracağı çevre dostu Yunus Emre Termik Santrali ile 2 bin 500 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Rixos Otel'de düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Çek Cumhuriyeti İhracat Bankası CEO'su Lubomir Pokorny, Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Naksan Plastik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakıboğlu, Adularya Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, Naksan Holding Yönetim Kurulu üyesi Bahaeddin Nakıboğlu, Gaziantep milletvekili Halil Mazıcıoğlu ile üst düzey yetkililer katıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Eskişehir'de 440 milyon Euro yatırımla hayata geçirilecek Yunus Emre Termik Santrali'nin yaklaşık 300 megavat gücünde olacağını, bunun da ülkenin enerji portföyüne önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Bakan Yıldız, Türkiye'nin enerji politikaları arasında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ayrı bir öneme sahip olduğuna dikkat çekerek, Yunus Emre Termik Santrali'nde yerli linyit kömürü kullanılacağını kaydetti. Türkiye'de, bu şekilde başlanıp tamamlanan 46 bin megavatlık bir enerji yatırımının bulunduğunu, 2023 yılında bu kurulu gücün 2 katına çıkarılmasının hedeflendiğini ifade eden Yıldız, 'Bu santralin üniteleri 30- 40 aylık bir dönemden sonra devreye girecek ve Türkiye'nin enerji portföyüne önemli bir katkı sağlanacak' diye konuştu.
Bakan Yıldız, şunları söyledi:
'Yaklaşık 11,5 milyar tonluk bir rezerv ve yeni tespit edilen rezervlerle beraber Türkiye'de en az 25-30 bin megavatlara doğru toplam kurulu güce yürüyecek olan enerji kaynağından, bir potansiyelden bahsediyoruz. Şu anda dünyada tespit edilmiş kömür kaynaklarının toplam enerjiye çevrildikten sonra yetebileceği süre yaklaşık 129 yıl. Kömür, yeni tespit edilen rezervlerle beraber hala vazgeçilmez ve önümüzdeki süreçte dünyanın birincil enerji kaynağı olma yolunda önemli bir potansiyele sahip olacak.'
CAHİT NAKIBOĞLU'NUN KONUŞMASI
Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu da, Naksan Holding'in iştiraklerinden biri olan Adularya Enerji A.Ş'nin Eskişehir'de kuracağı çevre dostu termik santralin 290 megavat elektrik üretim kapasitesiyle Türkiye'nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi. Nakıboğlu, santrallerinde ve maden işletmelerinde yaklaşık 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini belirtti.
Söz konusu projeye kredi veren Çek Cumhuriyeti Export Bank Üst Yöneticisi Lubomir Pokorny de konuşmasında, geçen yıl müzakerelere başladıklarını hatırlatarak bugün projenin hayata geçmesi için imzaların atılacak olmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Bu tür yatırımları desteklediklerini anlatan Pokorny, enerji alanında Türkiye'de çok sayıda projelerinin bulunduğunu, tecrübeleriyle her zaman katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.
Konuşmaların ardından Adularya Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Taner Baltacı, Çek Cumhuriyeti Export Bank yetkilileri, Yunus Emre Termik Santralı'nın yapım ve kredi anlaşmalarını imzaladı.
YUNUS EMRE TERMİK SANTRALİ
Yunus Emre Termik Santrali, Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş. tarafından Eskişehir'in Mihalıççık İlçesi Koyunağıl Köyünde yapılacak.
2x145 Megavat (MW) kurulu güçte olacak santral, yıllık 2 milyar 210 milyon kilovatsaat (kWh) elektrik üretimi ile elektrik tüketiminin yüzde 1,17'sini karşılayacak. Santralin devreye alınmasıyla birlikte enerji ithalatında yıllık 150 milyon dolar tasarruf edileceği de belirtiliyor.
Yerli linyit yakıtlı, baca gazı arıtma sistemiyle kurulan santral, AB ve Kyoto kriterlerine uygun Türkiye'nin ilk santrali olma özelliğine sahip olacak. Toplam yatırım tutarı 440 milyon avro olan projenin finansmanı Czech Export Bank tarafından sağlanacak. İki ünite şeklinde dizayn edilen santralin ilk ünitesinin 29 ay, ikinci ünitesinin ise 34 ay sonunda devreye alınması planlanıyor.
Santralin ihtiyaç duyduğu yıllık 2,5 milyon ton kömür EÜAŞ, KİAŞ ve Adularya'ya ait sahalardan çıkartılması için gerekli madencilik ekipmanlarının temini, Ferrit S.R.O. firması tarafından üstlenildi. Santrallerde kullanılan kömürün yıkanması için Türkiye'nin en büyük yıkama ünitesinin de kurulacağı belirtildi. Santralin kurulumunda Avrupa teknolojilerinden faydalanılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com