2 bin kişi şenlikte buluştu

2 bin kişi şenlikte buluştu
Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Başkonak köyünde bu yıl 9'uncu düzenlenen geleneksel “Yayla Şenliği” renkli görüntülere sahne oldu
Çoğunluğu Manisa, İzmir, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşayan Başkonaklılar merkezi İstanbul’da bulunan Yardımlaşma Derneği'nin öncülüğünde düzenlenen 9. Yayla Şenliği yaklaşık 2 bin Başkonaklı’yı Kayardı mevkindeki yeşillik alanda buluşturdu. Ata sporu cirit gösterilerinin yanı sıra dağdan inen efeler ve köyün folklor ekibinin sergilediği oyunlar davetliler tarafından ayakta alkışlanırken, mahalli sanatçıların seslendirdiği Türk halk müziğine dayanamayan Başkonaklılar piste fırlayıp gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.
İstanbul’da tanışıp şenlikte evlenen Ömer ve Merve Atak çiftinin köy usulü düğünü şenliğe ayrı bir renk katarken, davetliler gelin ve damada takı takmak üzere adeta birbiriyle yarıştı. Çeşitli oyunların sergilendiği 9. Yayla Şenliğine katılan davetlilere Başkonak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yemek ikram edildi.
Memleket hasretini gidermenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren davetliler şenliğin sürmesini istedi. Bir yıl sonraki şenliği iple çektiklerini dile getiren davetliler, Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşasalar da köylerini daha çok özlediklerini kaydetti.
Organizasyona katkı sağlayan kurucu başkan Hasan Kuzucuk (57), "Memleket hasreti bir başka oluyor. Köyümüz gözümüzde tütüyor” dedi.
Derneğin Ege temsilcisi Mehmet Oruç (62), başkonaklılardan çok büyük ilgi gören şenliği gelecek yıllarda da devam ettirmek istediklerini söyledi. Oruç, “Günümüzde hasret kaldığımız birlik ve beraberliğin gelecek nesillerimize de yansıtılması için bu tür faaliyetlere tüm ülkemizin çok büyük ihtiyacı var. Umarım bugün bizim sergilediğimiz bu tablo diğer il ve ilçelerimize ve köylerimize de örnek olur” diye konuştu.
Başkonaklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kasım Atak, “Hemşerilerimi böyle bir faaliyette buluşturduğumuz için çok mutluyum. Geleneksel hale getirdiğimiz bu şenliğimizi ömrüm yettiğince tekrarlamak için elimden gelen maddi ve manevi desteği bundan sonra da vermeye de hazırım” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com