2. el otomobil satışları durdu

2. el otomobil satışları durdu
25 bine yakın araç mevcudu ile ilçeler bazında Türkiye'nin otomobil zengini sayılan Kütahya Simav'da 2. el otomobil satışlarında yaşanan durgunluk sonucu galericiler zor günler geçiriyor.

25 bine yakın araç mevcudu ile ilçeler bazında Türkiye'nin otomobil zengini sayılan Kütahya Simav'da 2. el otomobil satışlarında yaşanan durgunluk sonucu galericiler zor günler geçiriyor.
Yaklaşan Kurban Bayramına güvenip işyerlerini 2. el otomobillerle dolduran Simavlı galericiler umduğunu bulamadı. Simav Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Teneke, sıfır otomobillerdeki kampanyalı cazip fiyatlar ve düşük faizlerin vurduğu 2. el otomobil piyasasında yaprak bile kımıldamadığını söyledi.
Eskiden bayram öncesi dönemlerde yoğun bir hareketliliğin yaşandığı Simav Galericiler Sitesine bu günlerde kimsenin uğramadığını ifade eden İsmail Teneke, sitedeki 50 dolayındaki esnafın durumunun içler acısı olduğunu söyledi.
Eskiden günde en az bir iki aracın alınıp satıldığı sitede bu günlerde ayda sadece bir iki araç alınıp satıldığına dikkat çeken Teneke, ilçede araç alımı ve satımının en çok ayaklı galericiler diye tabir edilen kamu görevlileri ile sanayi esnafı tarafından yapılmasından da büyük bir rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.
Ayaklı galericilerin araç alım ve satım işlemlerini el altından yaptıkları için vergi de ödemediklerini dile getiren İsmail Teneke, bu durum karşısında yetkililerin kendilerini korumaları beklediklerini bildirdi.
2. El otomobilde en kötü dönemin yaşandığına dikkat çeken İsmail Teneke, “ Önceki yıllarda kendi bindiğimiz aracı bile sattığımız oluyordu. Hele Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi dükkanlarımız boşalırdı.
Aracını satmak için gelenlere rastlıyoruz da almak için gelenlere hiç rastlamıyoruz. Halbuki geçen yıl ki fiyatlara göre 2 ile 4 bin lira arasında değişen oranlarda indirim bile yapıyoruz.20 yıllık meslek hayatımda körfez krizi dahil böyle kötü günler yaşamadım” şeklinde konuştu.
Son bir yıl içerisinde Simav'da 10 bin dolayında aracın trafiğe kayıtlı olduğunu ifade eden Simav Galericiler Sitesinin duayeni İsmail Tetik de, sıfır otomobillerin satışındaki artışa karşın ikinci el otomobil satışı yapan galericilerin durgunluk yüzünden masraflarını dahi karşılayamadığını söyledi. Tetik, bu durumunu yılsonuna kadar böyle devam etmesi halinde Simav Galericiler Sitesindeki birçok işyerinin faaliyetini durdurabileceğini kaydederek, yetkililerden kayıt dışı araç alıp satanların önüne geçmelerini beklediklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com