2 Hizbullah Komutanı Serbest!

2 Hizbullah Komutanı Serbest!
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yılbaşından itibaren yürürlüğe giren ve tutukluluk sürelerini düzenleyen CMK'nin 102 maddesi kapsamında temyiz edilen 5 dosya ile ilgili kararını verdi..

Dairenin aldığı iki ayrı kararla azami tutukluluk süreleri konusundaki tartışmalar da son buldu. Buna göre tutukluluk süresi, 'Devlete karşı işlenen suçlarda' 10 yıl, diğer ağır ceza mahkemelerinde yargılanan suçlar için 5 yıl, Asliye Ceza Mahkemelerinde yargılanan suçlar için ise en fazla 1.5 yıl olacak.

9. Ceza Dairesi, Hizbullah ve PKK davalarından İstanbul ve Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemeleri'nde görülen 3 ayrı davada yargılanan toplam 26 sanık ile ilgili kararında, sanıkların yargılandıkları suçlardan dolayı 10 yıllık süreyi geçirdiğini belirterek sanıkları tahliye etti. Sanıklarla ilgili Adli Kontrol kararı alındı. Daire ayrıca elindeki 179 tutuklu dosyasını da bu kapsamda değerlendirerek karara bağlayacak.

188 CİNAYETİN SORUMLULARI SERBEST

Peki 9. Ceza Dairesinin tahliye ettiği kişiler kim? Tahliye edilen sanıklar arasında 11 yıldır tutuklu bulunan Hizbullah'ın iki askeri komutanı da bulunuyor.

Hizbullah Ana Davası olarak bilinen Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 31 sanıklı davada 16 sanığa önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti ve ardından 'iyi halleri' gerekçe gösterilerek bu ceza müebbet hapis cezasına çevrilmişti. Yargitay 9. Ceza Dairesi, bu davanın tutuklu sanıklarından 17'sinin tahliyesine karar verdi.

Tahliye edilen Hizbullahçılar arasında Hizbullah'ın askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar, 12 PKK'linin öldürülmesinde sorumlu olan ve mahkemede de 31 cinayetten yargılanan Edip Gümüş ile Veysi Özel, Rifat Demir, Ismail Kinay, Mehmet Varol, Galip Özer, Yusuf Begiç, Mehmet Besir Acar, Sinan Yakut, Abdulkerim Kaya, Mustafa Ipek, Fuat Balca, Kemal Gülsen, Mehmet Tahir Ak, Mahmut Demir ve Yunus Avci bulunuyor. Söz konusu sanıklar aralarında yazar Konca Kuris ve eski DEP milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesi eylemlerinin de bulunduğu 188 adam öldürme ve 84 yaralama olaylarından yargılanıyordu. Kararla ile birlikte 14 yıldır PKK üyeliği iddiasıyla yargılanan 2 kişi de serbest kaldı.

KARAR KİME YARAYACAK

Söz konusu karar ile birlikte Ergenekon, Hizbullah gibi örgüt suçlarından yargılanan için azami tutukluluk süresi 10 yıl olacak. Bu kararla birlikte ayrıca Hrant Dink cinayeti, Malatya Zirve Yayınevi katliamı sanıkları da aynı süreye tabi olacaklar.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARI VE MAYFA'YA KIYAK

Devlete kaşlı işlenen suçlarda tutukluluk süresi 10 iken, yine özel yetkili mahkemelerde yargılanan ama uyuşturucu kaçakçılığı ve mafya suçlarından yargılananların tutukluluk süresi ise sadece 5 yıl olarak hesaplandı. Bu kapsamda bu davalara bakan Yargıtay 10. Ceza Dairesi, 6 uyuşturucu kaçakçısını tahliye etti.

Söz konusu kararla birlikte devlete karşı işlenen suçlar arasında olan ama hiçbir şiddet eylemine karışmamış dahi olsalar KCK davası kapsamında yargılananlar da yasadan yararlanabilmek için 10 yıl tutuklu kalmaları gerekecek.

Yargıtay'ın kararına itiraz eden hukukçular ise söz konusu sürenin çok uzun olduğunu ve hesaplama yapılırken doğru yapılmadığını savunuyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com