2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası

2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası
Priştine'de 10 Mayıs'a kadar devam edecek sağlık haftası kapsamında, kalp cerrahisi, kalp damar cerrahisi, onkoloji, radyoloji, Otorinolarengoloji KBB, genel cerrahi, plasik cerrahi, gastroentereloji ve jinekoloji alanında çeşitli çeşitli ameliyatlar yapı

PRİŞTINE (AA) - Kosova'nın başkenti Priştine'de, ikincisi bu yıl düzenlenen "Kosova-Türkiye Sağlık Haftası" başladı. 

Başkent Priştine'deki Klinik Merkezi'nde Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı (TİKA) tarafından desteklenen sağlık haftasının etkinlikleri, düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Basın toplantısına, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Türkiye Sağlık Bakanlığına bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Dr. Öner Güner katıldı. 

Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, iki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliğin son derece iyi olduğunu, iki ülke doktorları ve sağlık çalışanlarının çeşitli seminer ve kongrelerde buluştuklarını ifade etti. 

"Kosova'da bazı hastalıkların tedavisi için yeterli imkanımız yok ancak Kosova ile Türkiye arasında mevcut olan işbirliği anlaşması sayesinde Kosova'dan her yılı 100 hastamızı Türkiye'de ücretsiz tedavi görmek için gönderiyoruz" diyen Agani, bu sene 2'incisi düzenlenen "Kosova-Türkiye Sağlık Haftası"nın geçen yıl olduğu gibi başarılı olacağına inandığını söyledi. 

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Dr. Öner Güner ise "Sağlık Bakanlığı olarak Kosova'daki kardeşlerimizin sağlık alanında ilerlemesini sağlayacak ve dışarıdan başka bir yardıma ihtiyaç duymayacak kadar kendi ülkelerindeki bilgi ve tecrübeleri arttırmalarını ve faydalanmalarını hedefliyoruz" dedi.

İstanbul'dan katılan kardiyolog Ali Kanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sene düzenlenen sağlık haftasına açık kalp cerrahisi, by-pass ve kalp kapakçıkları üstünde değişim ya da tamir ameliyatları uygulamak için geldiklerini söyledi. 

Bunların Priştine'deki hastenede yapılmayan ameliyatları olduğunu da hatırlatan Kanlı, Kosovalı doktorların Türkiye'de eğitimlerini tamamlamalarını, daha sonra da ülkelerine dönüp Kosovalı vatandaşlarına hizmet etmelerini sağlamak istediklerini belirtti. 

Priştine'de 10 Mayıs tarihine kadar devam edecek 2. Kosova-Türkiye Sağlık Haftası etkinliği kapsamında, Türk ve Kosovalı doktorların katılımıyla kalp cerrahisi, kalp damar cerrahisi, onkoloji, radyoloji, Otorinolarengoloji KBB, genel cerrahi, plasik cerrahi, gastroentereloji ve jinekoloji alanında çeşitli diyagnostik ve tedavi edici ameliyatlar yapılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com