2 Kuruş'a benzin alan ülke

2 Kuruş'a benzin alan ülke
Ülkemizde litresi 5 liraya varan benzin'i 2 Kuruş'a alan ülkeler var

Benzine sekiz gün arayla iki kere zam yapılması ve litre fiyatının 5 lirayı bulması araç sahiplerini çileden çıkardı.

Twitter'da #dünyanınenpahalıbenzini gibi etiketler oluşturulurken sektör dernekleri konuya yönelik açıklama yapmak zorunda kaldı.

Bloomberg'in akaryakıt fiyatlarına yönelik araştırması sonucunda 60 ülkenin 1 litre benzin için ne kadar ödediği ve ödenen paranın günlük ücretin yüzde kaçını oluşturduğu bilgileri ortaya koyuldu.

En pahalıdan en ucuza sıralanan listede en pahalı alan ülke Türkiye en ucuz alan da 2 Kuruş ile Venezuella oldu. Türkiye'de 1 litre benzinin ortalama fiyatı 2.64 dolar (5.05 TL) iken 1 litre benzin için insanların ortalama günlük ücretinden ayırdığı pay %8.56. Venezuella'da ise litre fiyatı 0.01 dolar (0.019 TL) iken 1 litre benzin için günlük ücretten ayrılan pay yüzde 0.03

Listede Türkiye'den sonra Norveç, Hollanda, İtalya, Fransa, İsveç gibi Avrupa ülkeleri yer alıyor. Buradan yola çıkarak 'Tek biz değiliz Avrupa'da da fiyatlar aynı' şeklinde düşünülebilir ancak arada büyük bir fark var. Çünkü bu ülkelerin kişi başı milli geliri bizden çok daha yüksek olduğu için benzer fiyattan benzin alsak da bir Türk vatandaşı bunun için günlük ücretinin %8.56'sını harcarken bahsettiğimiz diğer ülkelerde  %1.69 düzeyinde kalıyor.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi petrol zengini ülkeler de listede en ucuz benzin kullanan ülkeler arasında.(MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com