2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü
2 Nisan tüm dünyada otizim konusunda farkındalık yaratmak ve otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiş ve 2 Nisan'da başlayan "Otizm Farkındalık

2 Nisan tüm dünyada otizim konusunda farkındalık yaratmak ve otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' olarak ilan edilmiş ve 2 Nisan'da başlayan 'Otizm Farkındalık Ayı' çerçevesinde tüm dünyada Otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflendiği belirtildi.
Otizm, yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve yaşam boyu süren, sosyal ilişkiler, iletişim, davranış ve bilişsel gelişmede gecikme ve sapma gibi özellikler gösteren nöropsikiyatrik bir bozukluk olarak kabul edilmektedir.
Yaklaşık her 150 çocuktan birini etkilediği düşünülmekte, erkeklerdeki yaygınlığı kızlardan dört kat fazla olup sanıldığının aksine, otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin çoğunda, farklı düzeylerde zeka geriliği görülür. Ayrıca, zeka testlerinde, belli alanlar, diğer alanlara kıyasla çok daha geri çıkabilir.
Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin pek azında (yaklaşık %10), çok güçlü bellek, müzik yeteneği vb. üstün özelliklere rastlanır ve yapılan bilimsel araştırmalar, otizm spektrum bozukluğunun çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin sosyo-ekonomik özellikleriyle ilişkisi olmadığını göstermiştir.
Otizm spektrum bozukluğunun kalıtsal olabileceği yönünde bulgular var olup ancak, buna yol açan gen ya da genler henüz bulunmuş değildir.
Diğer çocuklarla ilişki kurmada zorluk, her şeyin aynı olmasın istemek, rutin yaşama bağlılık- değişiklere aşırı tepki vermek, uygunsuz ve sebepsiz gülmek- ağlamak, tehlikeye karşı duyarsızlık, göz temasının çok az ya da hiç olmaması, sürekli aynı oyunları oynamak, acıya karşı duyarsızlık, ekolali (cevap verme yerine, kendisine söylenenleri tekrar etme), yalnız kalmayı tercih etme, stereotip hareketlerin olması (ileri geri sallanma, el hareketleri vb.), temastan (kucağa alınmaktan ya da sevilmekten hoşlanmama), objeleri kendi etrafında çevirme, seslere karşı aşırı duyarlılık ya da duyarsızlık, objelere gereksiz yere bağlanma, ihtiyaçlarını belirtme de zorluk ( konuşmak yerine hareketlerle ihtiyaçlarını belirtmeye çalışmak), aşırı hareketlilik ya da hareketsizlik, bir sebep olmadan strese girmek, üzüntü duymak, yemek ve uyku problemleri, motor hareketlerinin gelişiminde düzensizlik, normal öğrenme metodlarına karşı duyarsızlık Otistik çocukların özellikleridir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com