2. RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi (2)

2. RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi (2)
UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: "Balkan ülkelerine UİB olarak 2013'te yüzde 18,73 artış ve 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir"- Yunanistan Parlamentosu Milletvekili Hacıosmanoğlu: "Türkiye'nin Balkanların değişik bölgelerine insan, ül

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, "Balkan ülkelerine UİB olarak 2013'te yüzde 18,73 artış ve 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir" dedi.

Rumelili Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (RUMELİSİAD), Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle bu yıl Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) ikincisini düzenlediği "Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi"nin açılış töreninde konuşan Yunanistan Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hacıosmanoğlu, Türkiye'nin, güçlü sanayisi ve ekonomisiyle yine çok güzel bir organizasyona imza attığını söyledi.

Ekonomik krizin ne olduğunu çok iyi bilen, yaşayan bir ülkenin milletvekili olduğunu dile getiren Hacıosmanoğlu, bu zirvenin Balkanlar için çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin, Balkanlar'ın değişik bölgelerine insan, ülke ayrımı yapmadan ekonomik gücünü, elini uzatan bir ülke olduğunu gördüklerine dikkati çeken Hacıosmanoğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemiz Yunanistan 2009 yılında ekonomik sıkıntıya düştüğü anda Türkiye Cumhuriyeti'nin çok değerli Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı, milletvekili arkadaşımla ziyaret ettiğimiz zaman ilk sözü şu olmuştu; 'Bu ekonomik krizde Yunanistan'a nasıl yardım ederiz?' Ülkeme döndüğüm zaman Başbakanımız Sayın Papandreu'ya, arkadaşları, meclis başkanı, bakanların huzurunda dedim ki 'İşte bakın Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanının bizim bu zor günümüzde bize nasıl yaklaştığını, nasıl baktığını.' Kendilerine, 'Biz Yunanistan'a bu günlerde nasıl yardım ederiz?' diye düşündüğünü de söyledim. İşte Türkiye, bu ekonomik gücünü, bu organizasyonlarla Balkanlar'a ulaşacaktır. Balkanlar huzur görecektir, ekonomik refaha kavuşacaktır."

- Bursa'dan Balkanlar'a 2013'te 1,7 milyar dolar ihracat

Gençoğlu da Balkan ülkelerinin birbirlerine yüzyıllara dayanan tarihi, kültürel sosyal ve ekonomik bağlarla bağlı olduklarını anlatarak, bugün Türkiye'deki milyonlarca kişinin Balkanlar'dan gelip Anadolu'nun dört bir tarafına yerleştiğini bildirdi.

Balkanlar'ın izlerini taşıyan Bursa'nın, otomotivin yanı sıra tekstil, konfeksiyon, makine ve tarımsal üretimde önemli merkezlerden biri olduğuna değinen Gençoğlu, kentin 2013 yılı ihracatının, bir önceki yıla oranla yüzde 8 artışla 12,8 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

UİB'in ihracat verilerine ilişkin bilgiler veren Gençoğlu, "Balkan ülkelerine UİB olarak 2013'te yüzde 18,73 artış ve 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir" ifadesini kullandı.

Gençoğlu, kendisinin de Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olduğunu ve babası eski Bursa Milletvekili Mümin Gençoğlu'nun bundan tam 21 yıl önce vefat ettiğini anımsatarak, "Balkan çocuğu olmaktan gurur duyuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk ise Balkanlar ve Bursa'nın kardeş topraklar olduğunu, ülke ihracatının yüzde 10'unun Balkanlar'a yapılmasının hedeflendiğini belirtti.

Topuk, zirvenin bu anlamda stratejik öneme sahip olduğuna işaret ederek, bu tür organizasyonların kendilerini hedefe daha da yaklaştıracağını söyledi.

RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırcı ise Bursa ve Rumeli için önemli bir gün yaşadıklarını dile getirdi. Geçen yıl 200'den fazla iş görüşmesi gerçekleştirildiğini ve bunların meyvelerini toplamaya başladıklarını anlatan Kırcı, "Bu yılın hedefi ise Balkanlar'da yatırım yapacak olanlara yol göstermektir" diye konuştu.

Açılış törenine, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile iş dünyasından temsilcilerin katıldığı zirve, "Balkan Ülke Oturumları", "Balkanlar'da Mevcut Yatırım Ortamı" ve "Balkanlar'da Köprü Oluşturanlar" başlıklı oturumlarla sona erecek.

(Bitti)

Muhabir: Haluk Yüksel
Yayınlayan: Sedat Gök

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com