2. Ulusal Hisarlı Ahmet Sempozyumu Başladı

2. Ulusal Hisarlı Ahmet Sempozyumu Başladı
İlki geçtiğimiz sene yapılan Hisarlı Ahmet Sempozyumunun bu yıl ikincisi düzenleniyor. Konunun “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürlüşme” olduğu sempozyuma yurt genelinden pek çok bilim adamı katılıyor.

İlki geçtiğimiz sene yapılan Hisarlı Ahmet Sempozyumunun bu yıl ikincisi düzenleniyor. Konunun “Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürlüşme” olduğu sempozyuma yurt genelinden pek çok bilim adamı katılıyor.
İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Hisarlı Ahmet Sempozyumu'nun bu yıl ikincisi düzenleniyor. Kütahya Güzel Sanatlar Derneği organizasyonunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı maddi desteğiyle, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan sempozyum açılışı dün gerçekleştirildi.

Sempozyum açılış toplantısına Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Yaşar Kibici, Kütso Başkanı Nafi Güral , çok sayıda bilim adamı ve katılımcı hazır bulundu.

“Değişen Toplumda Kültürlenme ve Kültürleşme” başlığı altında başlayan sempozyumun alt başlıkları ise şöyle: Değişen Toplum ve Müzik, Müzik Geleneklerine Bakış, Müzikte Yerel ve Küresel Dinamikler, Yerel Müziklerdeki Değişim(crossover), Müzikte Kimlik, Müzik Beğenisinde Kültürel Etkenler, Kültürleşmenin Getirdiği Müzik Değişimi, Müzik Pratiğinde “Scene” ve Alt Kültürler, Değişim ve Müzik Endüstrisi, Kültürlenme ve Kültürleşme, Kuramları Işığında Popüler Müzikler.
Sempozyumun amaç ve kapsamı hakkında gazetemize bilgi veren Sempozyum Başkanı Doç.Dr.Uğur Türkmen şunları söyledi: “ Müzikteki beğenimiz ve değer verdiğimiz türlerde içinde yaşadığımız toplum belirleyicidir. İyi müzik-kötü müzik ikilemindeki sorun ise; dinleyicinin sosyokülltürel deneyimlerinin gözden kaçırılmasıdır. Müzikteki çeşitlilik ise farklı değişkenlere bağlıdır ve insanların kendi kültürel pratiklerinde kendini gösteri. Yaşam boyu sahip olunan değerler bütün ve etkileşim sonucu ortaya çıkan unsurlar artık iç içe yürümek zorundadır. Bu bağlamda sempozyuma katılan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.”
Sempozyum programı dahilinde Hisarlı Ahmet Türküleri, Üniversitelerin Devlet Konservatuarı Akademik Oda Orkestraları, Şan-Piyano ve Türk Halk - Sanat Müziği konserleri yer alacak.
Ayrıca Kütahya merkezde bulunan Hisarlı Ahmet Anıtı'nında açılışı gerçekleştirildi.
2. Ulusal Hisarlı Ahmet Sempozyumu, 26-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında Hilton Garden Inn Otelinde devam edecektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com