2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu

2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu
Sempozyum etkinlikleri kapsamında katılımcılar, Nemrut Dağı başta olmak üzere Adıyaman'ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi

ADIYAMAN (AA) - 2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu katılımcıları, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

National Geographic'in öncülüğünde, Medeniyet Araştırma Merkezi'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bilkent Üniversitesi, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumunun katkısıyla düzenlenen 2. Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu, İstanbul'un ardından Adıyaman'daki etkinliklerle devam ediyor.

Uçakla kente gelen katılımcılar, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, "güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen, 2 bin 150 metre yükseğindeki tümülüste devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı'nı gezdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, Nemrut Dağı ve heykeller hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

Başbakan Başmüşaviri ve Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, gazetecilere yaptığı açıklamada, katılımcılar arasında National Geographic ekibi başta olmak üzere dünyanın tanınmış arkeolog, antropolog ve tarihçilerin yer aldığını söyledi. 

İstanbul'daki sempozyumun ardından bölgenin tanıtımı için Adıyaman'a geldiklerini belirten Karlıağa, "Buraya gelerek bölgenin tanıtımı için çalışmalar yaptık. Adıyaman'dan sonra Şanlıurfa ve Gaziantep'e gideceğiz, ardından da Ankara'ya geçeceğiz. Bir hafta sürecek turda memleketimizin kültürel zenginliklerinin tanıtılması, konuşulması ve evrensel konumundaki yerinin belirmesi için bu toplantıyı yaptık" ifadesini kullandı.

Katılımcıların Nemrut Dağı'na hayran kaldığını vurgulayan Karlıağa, "Bir arkadaşımız, buranın Mısır'daki piramitlerle ölçüşecek kadar kültürel zenginliğe sahip olduğunu söyledi. Bizim de zaten amacımız buydu. Ülkemizin bu köklü tarihi birikimini, mirasını dünya efkar-ı umumiyesine aktarmaktı. Bu bakımdan çok yararlı bir gezi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

- Nemrut Dağı

National Geographic ekibinden Christopher Thornton ise sempozyumun düzenlenmesine katkıda bulunduğunu, Nemrut Dağı doğu ve batı kültürlerinin en mükemmel sentezlerinden olduğu için gezmeye geldiklerini söyledi.

Sempozyumun amacının medeniyetleri tanımak olduğunu vurgulayan Thornton, "Çin, Mezopotamya ve Maya medeniyetini karşılaştırmalı araştırmak istedik. Nemrut Dağı aynı şekilde hem Yunan hem Roma, aynı zamanda da eski İran medeniyetini bizlere hatırlatıyor. Burada insanı şaşırtan şeylerden bir tanesi, dünyadaki her medeniyet buna benzer abideler, şaheserler inşa etmiştir" şeklinde konuştu.

Grup, daha sonra Kahta Çayı üzerinde Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından 193-211 yıllarında yaptırılan Cendere Köprüsü'nü gezdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com