2. yüz nakli operasyonu

2. yüz nakli operasyonu
Antalya'da gerçekleştirilen yüz naklinin ardından ikinci yüz nakli operasyonu Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yapılmaya başlandı.

Türkiye'de ilk yüz nakli operasyonu 21 Ocak'ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş ve Uğur Acar isimli hastaya beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan yüz nakledilmişti.

İkinci yüz nakli operasyonu Ankara'da şu sıralar gerçekleştiriliyor.

İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın iki kol, iki bacak ve yüzü, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde üç ayrı hastaya nakledilecek.

Üniversite rektöründen açıklama

Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tıp fakültesinde dünyada ilk kez gerçekleştirilecek çift kol ve çift bacak nakli operasyonunun başladığını bildirdi.

Tuncer, yaptığı açıklamada, İzmir'de bir kadavradan alınan çift kol ve çift bacağın bir hastaya, aynı kadavradan alınan yüzün de bir başka hastaya nakledilmesi için yaklaşık 2 saat önce operasyona başladıklarını söyledi.

Çift kol ve çift bacağın plastik cerrahi, ortopedi ve diğer ilgili uzmanların katılımıyla nakledilecek hastanın dünyada ilk olacağını vurgulayan Tuncer, aynı uzmanların nakledilecek organları da İzmir'e giderek aldıklarını kaydetti.

Yüz naklinin de bir erkek hastaya yapılacağını ifade eden Tuncer, operasyonların gece geç saatlere kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.
Tıp fakültesinde operasyonlara ilişkin yarın basın toplantısı düzenleneceğini belirten Tuncer, ''Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığına da böyle bir olanak tanığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kurdu bakanlığımız. Türkiye'nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var'' dedi.

Yüz nakli için bağış

İzmir'in Çeşme ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında tedavi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki kişinin yüzü, kolları, bacakları, böbrek, karaciğer ve korneaları bağışlandı.

Çeşme'de geçen hafta geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanarak DEÜ Hastanesinde tedavi altına alınan ve ailesinin kimliğinin açıklanmasını istemediği 40 yaşındaki kişinin beyin ölümü dün gerçekleşti.

Ailesinin isteği üzerine söz konusu kişinin yüzü, kolları, bacakları, böbrekleri, karaciğer ve korneaları bağışlandı. Bağışlanan yüzün, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 25 yaşında olan bir hastaya nakledileceği öğrenildi.

Öte yandan, bağışlanan karaciğerin Gülhane Askeri Tıp Akademisinde, böbreklerin Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ege Üniversitesi Hastanesinde hastalara nakledileceği belirtildi. Kornealar ise DEÜ Hastanesindeki bir hastaya nakledilecek.

Yüz nakli yapılan Cengiz Gül 2 yaşında kaza geçirmiş

Türkiye'de ikinci yüz naklinin yapılacağı Cengiz Gül'ün yakınları Hacettepe Hastanesi önünde ameliyatın sona ermesini bekliyor.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül'ün halası Münevver Oral, çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, Gül'ün saat 03.30'da uçakla İstanbul'dan Ankara'ya geldiğini söyledi.

Gül'ün yüzünün iki yaşında televizyon tüpünün patlaması sonucu yandığını belirten Oral, 25 yaşında olan Gül'ün yüz nakli olmayı çok istediğini bunun için de bir ay önce Hacettepe Üniversitesi Hastanesine başvurduklarını söyledi.

Antalya'daki ilk yüz nakline ilişkin haberleri izleyen Gül'ün çok sevindiğini ve umutlandığını anlatan Oral, yeğenini ameliyata girerken göremediğini söyledi.

Oral, Cengiz Gül'ün bir senedir İstanbul'da çalıştığını, internet kablosu bağlantısı yaptığını belirterek, aynı zaman da eğitimini sürdürdüğünü kaydetti.

Cengiz Gül'ün eniştesi Mustafa Oral da yeğeninin yüz nakli için haberin bugün geldiğini belirterek, Gül'ün sabah saat 09.00'da ameliyata alındığını söyledi. Oral, ameliyata girerken Gül'ün mutlu ve huzurlu olduğunu söyledi.

Antalya'daki ameliyatın kendilerine umut verdiğini söyleyen Oral, Gül'ün yüzünün görüntüsü yüzünden mutsuz olduğunu, toplum içine çıkmak istemediğini belirtti.

Gül'ün annesinin hayatta olduğunu ancak babasını kaybettiğini anlatan Oral, radyo televizyon ve sinema bölümünde eğitim gören Gül'ün haber sunucusu olmak istediğini, bu ameliyatla bu hayale bir adım daha yaklaşacağını kaydetti.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com