20 bin hesapta 100 milyar dolar var!

20 bin hesapta 100 milyar dolar var!
CHP'li Atilla Kart, Türklerin İsviçre ve bazı Avrupa ülkelerindeki yaklaşık 20 bin hesabında 100 milyar doları olduğunu iddia etti

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ( OECD) ve uluslararası verilere göre İsviçre başta olmak üzere Lüksemburg, Belçika, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde Türklere ait 20 bini aşkın hesapta 100 milyar doların bulunduğunu belirterek, “2009 yılında İsviçre’de bulunan paraların Türkiye ‘ye getirilmesi için yasal anlamda çalışmalar yapıldı, ancak aradan geçen 4-5 yıla rağmen bu çalışmaların sonuçlandırılamadı ve çalışmalar kadükleştirildi” dedi.

Kart, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Hükümetin İsviçre’deki banka hesaplarından kişisel olarak ve siyaseten endişe duyduğu belirten Kart, Wikileaks belgelerine göre, ABD Büyükelçisi Eric Edelman ile Başbakan arasında İsviçre’deki sırdaş hesaplarla ilgili görüşmeler yapıldığını öne sürerek, “Görüşmeler sonucunda Türkiye’nin dış politikası, ABD çıkarları doğrultusunda yönlendirecek mutabakatların sağlandığını, bu durumun Wikileaks belgelerine yansıdığını daha önceden de dile getirdik” dedi.

Kart, “Wikileaks belgeleri The Times ve Türkiye’deki bir bölüm medyada Başbakan Erdoğan ‘ın İsviçre’deki bankalarda milyar dolarlar seviyesinde gizli hesaplarının bulunduğu ısrarla ifade edilmesine rağmen, Başbakan Erdoğan bu yayın organları hakkında neden yasal yollara başvurmamaktadır. Ya da İsviçre mercilerinden bu yönde resmi belge alma girişiminde neden bulunmamaktadır?” diye Erdoğan ve hükümete soru yöneltti.

Gazetecilerin 4 eski bakanla ilgili fezlekeleri hatırlatması üzerine Kart, “Meclis Başkanı fezlekeleri geciktirdi. Meclis Başkanlığı’nın bu fezlekeleri 3-4 gün kayda almayarak bu anlamda görevini kötüye kullandığı görülmektedir. Bu anlamda Meclis Başkanı ile birlikte ilgili birimler de kanunsuz emir ve talimat yoluyla bu suçlara iştirak etmişlerdir. Grubumuz Meclis Başkanı’na fezlekeleri incelemek için başvuruda bulundu. Adalet Bakanlığı aşamasında bu fezlekelerin içeriğine müdahale edildiğini bulgular gösteriyor” dedi.(MUK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com