20 bin kişi işsiz kalacak

20 bin kişi işsiz kalacak
Avrupa’nın lider demir-çelik üretim tesisinin kapatılmasının gündeme gelmesi, ülke ekonomisine ağır darbe indirdi
İtalya’nın güneyinde Taranto kentinde bulunan Avrupa’nın lider demir-çelik üretim tesisi Ilva’nın kapatılmasının gündeme gelmesi, ülke ekonomisine ağır darbe indirdi. Firmanın kapatılması halinde 20 bin kişi işini kaybedecek. Halihazırda ağır bir ekonomik kriz sınavından geçen İtalya, bir de demir-çelik üretiminde önemli oranda gerilemeyle karşı karşıya kalacak.
 
Taranto Savcılığı geçen mayıs ayında, kentte kanser vakalarınının genel ortalamadan yüzde 15 fazla olduğunun tespiti üzerine harekete geçti. Açılan soruşturma kapsamında yapılan tetkikler, Ilva’nın faaliyetteki 6 santralinin atmosfere yaydığı atık oranının litre başına 0.5 ila 3.5 arasında olması gerekirken 10.8 olduğunu ortaya çıkardı. Çevreye verdiği zararın 336 milyon euroyu bulduğu tahmin edilen firmaya gerekli çevre standartlarını sağlaması için süre verildi.
 
Hükümet karara karşı
 
Sektörel etkileşim de düşünüldüğünde Ilva’nın üretimini tamamen durdurmasının bedelini çalışanlar ve İtalya ekonomisinin ödeyecek olduğunu söyleyen Çevre Bakanı Corrado Clini, yargı operasyonunun hükümetin yeniden yapılandırma planını uygulamasını imkansız hale getirdiğini söyledi. Clini, “20 bin aileyi işsiz bırakmak sorumsuzluktur” derken, firmaya Entegre Çevre İzni kriterlerini oluşturması, çevre ve sağlığa yönelik riskin azaltılması için bir süre tanınıp, üretim devamlılığın sağlanması gerektiğini savundu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero da, 20 bin kişinin işini kaybetmesine neden olacak bir kapatma kararı yerine, çevre ve insan sağlığına yönelik koşulların iyileştirilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Konunun Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda yeniden değerlendirmeye alınacağı vurgulandı. (EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com