20 bin kişiye aşure dağıtıldı

20 bin kişiye aşure dağıtıldı
Tavşanlı Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen aşure programında bu sene yaklaşık 20 bin kişiye aşure ikramında bulunuldu.

Tavşanlı Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen aşure programında bu sene yaklaşık 20 bin kişiye aşure ikramında bulunuldu.
Muharrem ayının 10'uncu gününe rastlayan Aşure Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda bir program gerçekleştirildi. Belediye Aşevi'nde pişirilen aşureler Cumhuriyet Meydanı'na getirilerek vatandaşlara dağıtıldı.
Kaymakam Numan Hatipoğlu, Emniyet Müdürü Murat Erdal ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı programda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Muharrem ayı nedeniyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen aşure günü etkinliği bu sene de tam gününde gerçekleştirilmiştir. Toplam 20 bin kişiye aşure dağıtılmaktadır. Bu meydandaki dağıtımların yanında mahallelerimizdeki camilerde ayrıca uzak mahallelerde vatandaşlarımızın evlerine götürülerek dağıtım gerçekleştirilmektedir. Aşurenin yapımında katkısı olan değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum' dedi.
Kaymakam Numan Hatipoğlu ise “Aşurenin bizim kül-türümüzde çok önemli ve farklı bir yeri var. Muharrem ayının 10'u pek çok olayla birlikte anılmaktadır. Bazı müessif olaylarla bir arada anılmaktadır. Kerbela olayı, Hz. Nuh'un ilk karaya ayak basması gibi. Zaten aşure geleneği de ordan ortaya çıkmıştır. Gemide kalan tüm gıda maddeleri bir araya getirerek yemek yapılıyor. Bu vesileyle bir sürü unsurun bir araya gelerek pişirildiği bu güzel geleneğin ve ülkemizde de birlik ve beraberliğin mayası olması temennisiyle Muharrem ayının hayırlar getirmesini diliyorum' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Tavşanlı Müftü Vekili İsmail Dinç'in dua yapmasıyla aşure dağıtımına geçildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com