"20 bin mühendis işinden olacak”

"20 bin mühendis işinden olacak”
Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Yusuf Kızıldağ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nu yeniden değerlendirmesi gerektirdiğini yoksa 20 bin mühendisin işsiz kalacağını söyled

Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Yusuf Kızıldağ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nu yeniden değerlendirmesi gerektirdiğini yoksa 20 bin mühendisin işsiz kalacağını söyledi.

Gıda Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri Odası adına Ziraat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu'nda açıklama yapan Kızıldağ, söz konusu kanunun sektörde gıda konusunda eğitim almış kişilerin dışladığını, halk sağlığı yerine ticaret rantının tercih edildiğini savundu.
Bu yasanın iddia edildiği gibi Avrupa Birliği'ne uyumlu bir gıda mevzuatı ve kontrol sistemine değil, işletmeler ve esnafı korumak adına sorunlu bir sisteme geçirildiğini ifade eden Kızıldağ şöyle konuştu: 'Artık çocuklarımızın tükettiği gıdaların üretiminde uzmanların bulunması gerekliliği yoktur. Gıda güvenliğine aykırı uygulamaların ağırlıkla bu işletmelerden kaynaklandığı değerlendirildiğinde, kanunun uygulanmasının gıda güvenliği ve halk sağlığı için ne denli sonuçlar yaratacağı anlaşılmaktadır. Son derece yetersiz olan, denetçi sayısı ile gıdalarımızı denetleyebilmekten uzak olan kamu, şimdi de sektörde çalışan mühendisleri uzaklaştırarak yeni bir sorun alanı yaratmaktadır. Mühendis olmadan üretim yapan işletmeler, halk ve tüketici sağlığı açısından büyük riskler yaratabilecektir. Bu riskler, kısa vadede gıda zehirlenmesi olabileceği gibi, uzun vadede toksit ve kanserojen etkiler de olabilecekler. Gıda iş yerleri, gıda alanında eğitimi olmadan, gıda güvenliği ile ilgili tehlikeleri bilmeden ürettikleri ürünleri piyasaya arz edebilecekler. Bizler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olarak, bu konuda kamu yararına bir tavrın geliştirilmesinin ısrarlı takipçileriyiz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 5996 sayılı kanunda kendisine verilen yetkiyi kullanmasını, iş yerlerini bir anlamda kontrolden uzak üretim yapabilmesi koşulunu yeniden değerlendirmesini bekliyoruz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com