20 bin öğrenci kayıt dışı mı okuyor?!.

20 bin öğrenci kayıt dışı mı okuyor?!.
Dumlupınar Üniversitesi'nde eğitim ve öğretim gören yaklaşık 20 bin öğrencinin, Kütahya Nüfus Müdürlüğü'nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne kayıtlarını yaptırmadıkları için Kütahya ekonomisinin yaklaşık 5,5 milyon TL zarar gördüğü ifa

Dumlupınar Üniversitesi'nde eğitim ve öğretim gören yaklaşık 20 bin öğrencinin, Kütahya Nüfus Müdürlüğü'nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne kayıtlarını yaptırmadıkları için Kütahya ekonomisinin yaklaşık 5,5 milyon TL zarar gördüğü ifade ediliyor.
Dumlupınar Üniversitesi'nde eğitim ve öğretim gören yaklaşık 20 bin öğrencinin Kütahya'ya ikametgahlarını taşımadıkları, DPÜ'de okumlarına rağmen Kütahya yerine ailelerinin bulundukları illerde ikametgahlarının göründüğü ve Kütahya'nın bütün hizmetlerinden yararlanıp; ancak başka illerde ikametgahları görünen bu 20 bin öğrencinin Kütahya ekonomisine yaklaşık 5,5 milyon TL zarar verdikleri savunuluyor.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde eğitim gören kayıt dışı öğrencilerin, Kütahya'da bulunan bütün alt yapı hizmetlerinden yararladığını savunan Pirler Mahallesi Muhtarı Zafer Çetinkasap, birey başına Türkiye İller Bankası'ndan alınan paraların Kütahya yerine öğrenicinin adresinin bulunuduğu belediyeye gittiğini ifade etti. Bu şekilde Kütahya'ya gelmesi gereken yaklaşık 5,5 milyon TL'nin başka belediyelere aktığını vurgulayan Çetinkasap, Medeni Kanun'un 22. Maddesi'nin 5490 sayılı nufus hizmetleri kanunu doğrultusunda düzenlenmemesi sonucunda öğrencilerin kayda mecbur tutulmadığını ifade etti.
'ÖĞRENCİLER
BÜTÜN HİZMETLERDEN
FAYDALANIYOR'
Kütahya'da okuyan öğrencilerin Kütahya'nın bütün imklanlarından faydalandığını; ancak Kütahya'ya getirilerinin olmadığını savunan Çetinkasap, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kütahya'da kayıtsız 20 bin öğrenci bulunmaktadır. Maalesef bu öğrencilerimiz tüm alt yapı hizmetlerini ilimizden alıyorlar. Öğrencilerin adres kayıtlarının ilimizde olmaması sebebiyle de İller Bankası'ndan alınan para kendi belediyesine gitmektedir. Bu öğrencilerin ilimiz Nüfus Müdürlüğü'ne kayıt yaptırması gerekiyor. Medeni Kanun'un 22. Maddesi'nin 5490 sayılı nufus hizmetleri kanunu doğrultusunda düzenlenmemesi sonucunda ne yazık ki öğrenciler kayda mecbur tutulamamaktadır. Bu yüzden ilimiz belediyesinin kaybı yaklaşık 5.5 milyon TL dir.'
'ÖĞRENCİ KÜTAHYA'DA OKUYOR İKAMETGAHI BAŞKA İLDE GÖRÜNÜYOR'
Medeni Kanun'un 22. Maddesi'ne göre bir yerde eğitim amaçlı bulunan öğrencilerin yeni yerleşim yeri edinmesi gerekmez şeklinde bir maddenin bulunuduğunu anımsatan Çetinkasap; reşit olan öğrenciler için bu maddenin geçerli olmadığını, yapılacak yeni düzenlemyele reşit olan ve reşit olmayan öğrencilerin birbirinden ayrılarak, Kütahya'ya kaydı taşınması gereken öğrencinin mutlaka kaydının taşınması gerektiğini özellikle belirterek, konun hassasiyetine dikkat çektti.
'NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ BU KONUDA DUYARLI OLMALI'
Kütahya Nüfus Müdürlüğü'nun bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Çetinkasap, çarpıcı iddialarda bulunarak konuşmasını şöyle sürüdürdü:
'Malesef Nüfus Müdürlüğü memurları kayıt yaptırmaya gelen öğrencilere Medeni Kanun 22. Maddesi'ni hatırlatarak kayıt yaptırmak zorunluluğu olmadıklarını öğrencilere hatırlatıyorlar. İvedilikle Medeni Kanunun 22. Maddesi düzenlenmesi gerekmektir. Zira ünversite öğrencileri 18 yaşını doldurmuş cezai ehliyete sahip kimselerdir. Yılın en az 9 ayını okudukları ilde geçiren bu öğrenciler yerleşim yeri olarak eğitim gördükleri ili göstermek zorundalar. Zira Nüfus Hizmetleri Kanun'a göre bile 6 ay bir yerde ikamet eden kimselerin ikamet adreslerinin orası olduğu belirtilerek, yerleşim yerinin o kişinin 6 ay boyunca oturduğu yeri gösteriyor.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com