"20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı"

20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser: "Biz kurum olarak insanların ve kurumların elektrik enerjisine erişimine önem veriyoruz. Ekonomik açıdan elektrik enerjisi ağları sadece fiziksel bir imkan değil. Bu şebeke yapısına erişim, piyasaya da erişimdir. Bu

İSTANBUL (AA) - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, kurum olarak insanların ve kurumların elektrik enerjisine erişimine önem verdiklerini belirterek, "Ekonomik açıdan elektrik enerjisi ağları sadece fiziksel bir imkan değil. Bu şebeke yapısına erişim, piyasaya da erişimdir. Bu nedenle enerji arzı zincirindeki her şeyi dikkate almamız gerekiyor" dedi.

Raiser, Anadolu Ajansı'nın (AA) Ana Basın Sponsoru olduğu, Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen "20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı"nın (ICCI 2014) ikinci gününde yaptığı konuşmada, elektrik sektöründe iletim ve dağıtım şebekelerine serbest erişimin rolüne ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bilgi paylaşımında Dünya Bankası'nın önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Raiser, şunları kaydetti:

"Bugün ESMAP programı için buradayız. Dünya Bankası'nın enerji uygulamalarında ESMAP çok iyi biliniyor. Enerji politikaları diyaloğunda kolaylaştırıcı rolü üstleniyor. Sadece ülkelerdeki bankalar aracılığıyla değil, bütün ülkeler arasında kolaylaştırıcı olarak görev yapıyor. Mesela bugün de bunun bir örneğidir. Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Amerika ve Latin Amerika'dan birçok paydaşı bir araya getiriyoruz. Enerji piyasasının gelişiminde serbest erişim konusuyla ilgili olarak şebekelere erişim neden önemli? Biz kurum olarak insanların ve kurumların elektrik enerjisine erişimine önem veriyoruz. Ekonomik açıdan elektrik enerjisi ağları sadece fiziksel bir imkan değil. Bu şebeke yapısına erişim, piyasaya da erişimdir. Bu nedenle biz talebi karşılarken aslında bütün konuları dikkate almalıyız. Enerji arzı zincirindeki her şeyi dikkate almamız gerekiyor."

Raiser, piyasaya bağlı çözümlerin son derece güvenilir ve sürdürülebilir enerjinin sağlanmasına yardımcı olacağını vurgulayarak, "Bu hedefleri gerçekleştirmek, bu pazarın nasıl tasarlandığına ve işlediğine dayanıyor. İyi ve kötü uygulamalar, iyi entegre olmuş bir elektrik enerjisinin dinamik bir pazara yardımcı olduğunu göstermektedir. Son derece kolay olan ve ayrımcı olmayan şebekeye erişim çok önemli. Bunun için de çok net bir düzenleyici çerçeve olması, yatırımı çekmesi ve sağlıklı rekabete imkan vermesi lazım" diye konuştu. 

Şebekeye birden fazla arz ve talep oyuncuları tarafından erişiminin, aslında önemli bir konu olduğunu aktaran Raiser, bu konunun tartışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com