20 yıl sonra ilk kez gördü!

20 yıl sonra ilk kez gördü!
Körler için geliştirilen yapay göz çipi, İngiltere’de ilk kez gerçekleştirilen operasyonla görme engelli iki hastaya takıldı.

20 yıldan fazla bir süredir görme engelli yaşayan İngiliz hasta Chris James, operasyon sonrasında retinasının arkasına takılan göz çipi ile ışığı ayırt edebilme yetisi kazandı.

İngiltere’nin iki önemli göz hastanesinde yapılan operasyonla yıllardır görme engelli olarak yaşayan iki hastanın retinasına ışığa duyarlı göz çipi yerleştirildi.

3 mm genişliğindeki göz çipi, göze yansıyan ışığı piksellere ayırarak sinir hücrelerine elektronik sinyaller göndermek suretiyle hastanın ışığı ayırt etmesini sağlıyor.

Kulak arkasına yerleştirilen pil ile çalışan çip, ışığı bin 500 farklı piksele ayırarak hasta tarafından tanınır hale getiriyor.

İngiltere’deki ilk göz çipi ameliyatını gerçekleştiren Oxford Göz Hastanesi’nden Prof. MacLaren, tamamiyle görme engelli olan İngiliz bir hastanın bu sayede ilk kez görebildiğini vurguladı.

Körlük tedavisi için umut verici

İkinci operasyonu gerçekleştiren King’s College’den Dr. Tim Jackson ise tedavinin henüz ilk aşamada olduğunu ancak körlüğe çare olmada umut ve heyecan verici sonuçlar vereceğini belirtti.

Göz çipi, yüzde yüz görme yetisi vermese de tamamiyle görme engelli birinin ışığı ve şekilleri ayırt ederek günlük yaşamda kimsenin yardımı olmaksızın yaşamasına olanak sağlıyor.

Retinanın arkasına yerleştirilen göz çipi, ameliyat hariç 65 bin İngiliz Sterlini (yaklaşık 100 bin Amerikan Doları) mal oluyor.

Klink testleri Almanya’da tamamlanan alet, Retina AG firması tarafından üretildi.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com