20 yıl sonra Meclis'te!

20 yıl sonra Meclis'te!
BDP milletvekillerinin bugünkü TBMM'nin açılışında yemin etmesi bekleniyor.

Tutuklu vekiller hariç, BDP'li milletvekilleri TBMM'ye kayıtlarını yaptırdı. Genel Kurul'da milletvekillerinin yemin etmesi bekleniyor.
 
Leyla Zana, 20 yıl sonra Meclis'te
 
24. Dönem 2. yasama yılı faaliyetine başlayacak olan Meclis'te bugün gözler Leyla Zana'nın üzerinde olacak. 20 yıl önce Zana, yemin etmek için geldiği TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe yemin etmek isteyince krize yol açmıştı.

1991 yılındaki yemin töreni krize dönüşünce Zana, Meclis yerine cezaevinde günlerini geçirmişti. 12 Haziran seçimlerinin ardından milletvekili olmasına karşın BDP yemin törenini boykot edince, Zana ve diğer vekiller yemin edememişti. Bugün açılışı yapılacak olan Meclis'te BDP'nin yemin ederek çalışmalara katılma kararını almasının ardından gözler, Zana ve BDP'li vekillere çevrildi.

Saat 15.00'de toplanacak olan Meclis'te ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genel Kurulu açacak ve açılış konuşması için kürsüye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet edecek. Gül'ün konuşmasının ardından Meclis, yeni yasama yılının startını vermiş olacak. Gül'ün konuşmasında vereceği mesajların yanı sıra 1991 yılındaki yemin krizinin mimarlarından Zana ile boykotundan vazgeçen BDP'liler bugün edecekleri yemin ile Meclis'in ilk gününe damgasını vuracak. BDP'liler yemin ederek bugün resmen milletvekili olacak böylelikle de Meclis çalışmalarına katılabilecek.

BDP'den bugün Zana ile birlikte 25 vekil yemin edecek ancak 5 vekil KCK tutuklusu oldukları yemin edemeyecek.

Devlet Bahçeli yorumladı
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BDP milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılma kararıyla ilgili ''Gelmelerinde ülkemiz açısından yarar olmuştur'' ifadelerini kullandı.
 
Bahçeli, MHP Genel Merkezi'ndeki 5. dönem Siyaset ve Liderlik Okulu'nun açılış törenine katıldı.
 
Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, bir gazetecinin BDP milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılma kararının nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şunları söyledi:
 
''Bugün önemli bir gün. TBMM 24. dönem başlangıç günüdür. Bugün sayın Meclis Başkanı'nın bir açılış konuşması, sonrasında Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarıyla bir değerlendirme yapılmış olacak. Arkasından da seçimler bitip Meclis açıldığı günden itibaren milletvekillerinin yemini sorunu devam etmekteydi. Bugün Barış ve Demokrasi Partisi ve blok olarak nitelendirilen bağımsız milletvekillerinin katılımıyla Meclis faaliyetlerini başlatmış olacaktır.
 
Bu blok veya çatı anlamında bağımsızlardan oluşan grubun Meclis'e gelip yemin törenine katılmış olmaları da 24. dönem milletvekilliği çalışmalarını daha düzenli ve disiplinli bir hale getirerek, bazı tartışmalara da son verdirmiş olacaktır. Onun için gelmelerinde ülkemiz açısından yarar olmuştur.''
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com