20 yılın sonunda enkaz skandalı

20 yılın sonunda enkaz skandalı
Umut Davası’nda mahkeme, Uğur Mumcu’nun bomba yerleştirilen ve paramparça olan otomobilin enkazının Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu ve çocuklarına iadesine hükmetti.

2000 yılında, gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Prof. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerinin de aralarında bulunduğu 22 fail meçhul olayı işledikleri iddia edilen 24 sanık hakkında açılan Umut davasında, haklarındaki dava henüz karara bağlanmayan sanıklarla ilgili karar çıktı. Böylece, 12 yıldır bulunamayan sanık Oğuz Demir dışındaki tüm sanıklar hakkında açılan davanın yerel mahkeme aşaması tamamlandı.
 
Davayla ilgili ilk kararı kapatılan Ankara 2 Nolu DGM 2002’de vermişti. Mahkeme, sanıklardan Ferhan Özmen, Necdet Yüksel ve Rüştü Aytufan’ı, “anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçundan idamla cezalandırdı.
 
Sanıklar Derviş Polat ve Yüksel Pekdemir’e örgüte yardım yataklıktan 3 yıl 9’ar ay hapis cezası veren mahkeme, 11 sanığı ise örgüt üyeliğinden 12 yıl 6’şar ay hapse mahkum etti. Mahkeme, örgüt yöneticiliği suçundan Hasan Kılıç’a 18 yıl 9 ay, Yusuf Karakuş’a ise 15 yıl hapis cezası verdi. 4 sanığın ise beraati kararlaştırıldı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mumcu cinayetine katıldığı gerekçesiyle Yüksel, Kışlalı cinayetine karıştığı gerekçesiyle de Aytufan’a verilen idam cezalarını müebbet ağır hapse çevirerek onadı. Böylece bu sanıklar yönünden ceza kesinleşti.
 
Yargıtay, Mumcu cinayetine karıştığını kabul ettiği Özmen hakkındaki cezayı ise bu sanığın Aksoy ve Üçok cinayetlerine de karıştığı gerekçesiyle bozdu. Yargıtay, Özmen’le birlikte toplam 8 sanığın cezalarını da bozarken, diğer tüm kararları onadı.
 
İkinci yargılamayı Ankara 11. Ceza Mahkemesi yaptı. Özmen’i müebbete mahkum eden mahkeme, Ekrem Baytap’ın da 15 yıl hapsine hükmetti. Mahkeme, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanma başvurusu yapan sanıkların cezalarını da yarı oranında indirdi.
 
EKSİK SORUŞTURMA
 
Ttemyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davanın bir numaralı sanığı Özmen’e verilen müebbet hapis cezasını onadı. Daire, sanık Ekrem Baytap’a verilen 15 yıllık hapis cezası kararını ise eksik soruşturma nedeniyle bozdu.  Daire, Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanan diğer sanıklar hakkındaki kararı da bozdu. Dava sürerken, Mehmet Şahin, Talip Özçelik ve Mehmet Kassap, 1 Nisan 2005’te yürürlüğe giren yeni TCK’da haklarında daha düşük ceza öngörüldüğünden, cezaevinde geçirdikleri 5 yıl gözönüne alınarak tahliye edildi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez yargılanan ve hakkındaki ceza Yargıtay incelemesinden henüz geçmeyen sanıklardan Muzaffer Dağdeviren  2005’te İstanbul ‘da çatışmada öldürüldü.
 
Mahkeme, son yargılamaya yönelik kararını dün açıkladı.  Sanıklardan Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap, ”silahlı suç örgütü kurma ve yönetme” eylemlerinden 15’er yıl hapis cezasına mahkum oldu. Sanıkların yargılama aşamasındaki iyi halleri nedeniyle takdiri indirim uygulayan mahkeme, cezalarını 12 yıl 6’şar ay olarak belirledi. Sanıklar Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da “silahlı suç örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu sanıkların yargılama aşamasındaki iyi hallerini dikkate alarak, cezalarını 6 yıl 3’er ay olarak belirledi. Dağdeviren hakkındaki dava ise ölmesi nedeniyle düştü.
 
EN ACI KARAR
 
Mahkeme, yargılamanın bitmesi nedeniyle, bütün “cinayet” davalarında yapıldığı gibi adli emanetin de iadesine karar verdi. Buna göre, Uğur Mumcu’nun yaşamını yitirdiği, altına bomba konulan 06 YR 245 plakalı aracın enkazı 20 yıl sonra eşi ve çocuklarına iade edilecek. Mumcu cinayetine karıştığı, örgütün yöneticilerinden olduğu, davanın açıldığı dönemde İran’a kaçtığı iddia edilen Oğuz Demir ise hala bulunamadı. Mumcu cinayetinin üzerinden 20 yıl geçtiğinden, bugüne kadar tespit edilemeyen isimlerin dosyalarının 25 Ocak’ta zamanaşımına gireceği belirtiliyor.
 
ÇOCUKLARINDAN TWITTER’DA GÖNDERME
 
Mumcu’nun kızı Özge Mumcu mahkemenin kararının ardından, twitter’dan “20 yıl sonra elde kalan patlamış bir çelik yığını! Teşekkürler Türkiye...” diye yazarken, oğlu Özgür Mumcu da “Babamın arabasının enkazını bize vereceklermiş. Sağolsunlar. Arabam yoktu iyi oldu” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com