2000'lerin En iyi 15 Animasyonu!

2000'lerin En iyi 15 Animasyonu!
Kerem Akça, son 10 yılın en iyi 15 animasyonunu seçti..

Belki de bu zaman aralığında ticari anlamda en çok yükselen tür animasyondur. Öyle ki bir anda senelik 6-7 filmlik bir üretime kadar sıçradı. Pixar ile DreamWorks’ün yanına birçok şirket eklendi. Bu doğrultuda da her kitleye uygun bilgisayar animayonları ile değişik çizgi film teknikleri üredi. İşte bu toplamdan belki 20’den fazla kaliteli örnek üredi, ancak 15 filme inince aşağıdaki gibi bir liste çıktı.

1990’ların sonunda Pixar’ın “Oyuncak Hikayesi” (“Toy Story”, 1995) ile üç boyutlu bilgisayar animasyonuna geçmesi belli bir piyasa rekabeti getirdi. Onun karşısına DreamWorks bir animasyon şirketi açıp “Karınca Z”yi (“Antz”, 1998) üretirken, 2001’de “Şrek”in çekilmesi bu alan için bir milat oldu. Öyle ki eser postmodern, anti-kahraman ışığında ilerleyen, masalları bozan ve teknik anlamda sınırları zorlayan bir çalışma idi. Onun devamında Fox, Universal, Weinstein Company, Warner Bros. gibi şirketler de bu alana girdi. Yan kollar açtılar.

Tabii buna paralel olarak özellikle Fransa’da özgün animasyon teknikleri ürerken, İngiltere’den gelen stop-motion animasyon stüdyolara sızdı, arada iki boyutlu çizgi filmler de devreye girdi. İşte bunun devamında daha serbest bir alana açılan animasyonun çıkış yıllarından en iyi 15 örnek şöyle:

2000’lerin En İyi 15 Animasyonu!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com