2010 yılında 3 bin 681 kadın çiftçiye eğitim verildi

2010 yılında 3 bin 681 kadın çiftçiye eğitim verildi
Tarım İl Müdürlüğü, 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Programları' kapsamında 2010 yılı içerisinde 3 bin 681 kadın çiftçiye eğitim verdi.

Tarım İl Müdürlüğü, 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Programları' kapsamında 2010 yılı içerisinde 3 bin 681 kadın çiftçiye eğitim verdi.
2010 yılı kadın çiftçiler tarımsal yayım programı kapsamında hazırlanan yıllık yayım programlarının İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından yürütüldüğünü belirten Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, eğitim çalışmalarının 2011 yılında da devam edeceğini bildirdi. Yapılan çalışmaların tarımsal konuların yanı sıra kırsal alanda yaşayan kadınların çeşitli konularda bilgi edinmesini de sağladığını ifade eden Atilla Arslan, “Eğitimler kadınlarımızın sosyal bir birey olabilmeleri, yeni gelişme ve bilgileri takip edebilmelerini de sağlamıştır”dedi.
Kadınların tarım sektöründe ciddi bir görev üstlendiğini ve el emeği işlerde çalıştırıldığını kaydeden Atilla Arslan, yayım eğitiminin amacının tarımsal verimliliği artırmak ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak olduğunu kaydetti. Kadınlara yönelik eğitimlerin evlerde, ahırlarda, tarlada, bahçede ve serada görevli teknik ve sağlık personeller aracılığı ile yapıldığını bildiren Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, “Tarımda büyük önem ve üretim potansiyeline sahip olan kadın çiftçilerimiz odak noktalardan biri olmalıdır. Kırsal kesim kadınına; daha verimli bir tarım için bilgi, yöntem ve araç sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek ve kullanabilmek için teknolojileri öğretmek ve uygulatmak gerekmektedir. Bakanlığımızca kırsal kesimde yaşayan kadınlara götürülen hizmetlerin ana akış noktası yayım eğitimleridir. Yayım eğitiminin amacı ise; tarımsal verimliliği artırmak ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak için insan kaynaklarını geliştirmektir. 2010 yılında Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi ile ilimizde 34 köyde 5 konuda uygulanan metot demonstrasyonuna 301 kadın çiftçi, tarımsal konulardaki 91 köyde gerçekleştirilen eğitimlere ise 3380 kadın katılmıştır.Yapılan metot demonstrasyonlarında ishalli çocuklar için sıvı karışımın hazırlanması, toprak örneği alma, süt sığırlarında sağım hijyeninin gösterilmesi, sırık domates yetiştiriciliğinde koltuk alma ve yeni doğan kuzuların bakımı konuları işlenmiştir”dedi.
Kadın çiftçilere yönelik düzenlenen çiftçi eğitimlerinin yoğun ilgi gördüğünü de belirten Atilla Arslan, “Tarımsal eğitimlerde; toprak örneği almanın önemi, tarımsal desteklemeler, ahır ve sağım hijyeninin önemi, bitki hastalıkları, gübrelemede dikkat edilecek hususlar, yabancı ot mücadelesi, meyve ve sebzelerde pestisit kalıntısının zararları, hayvan hastalıkları, arpa ve buğday tarımı, seracılık, patates tarımı, arıcılık, bağ hastalık ve zararlıları, yem bitkisi yetiştiriciliği, iyotlu tuz kullanımı, gıda muhafaza yöntemleri, doğal kaynakların etkin kullanımı, okul çağındaki çocukların beslenmesi, sütün beslenmedeki önemi ve tüketici eğitimi gibi konular ele alınmıştır. Bu sayede kadının toplumda önemli bir yerinin olduğu yapılan toplantılarda vurgulanmıştır. İlköğretim okullarında yapılan süt eğitimi de ailenin her bireyinin eğitiminin ne derece önem taşıdığını gözler önüne sermiştir. Yayım programları doğrultusunda yapılan bu çalışmalar; tarımsal konular yanında kırsal alanda yaşayan kadınlarımızın çeşitli konularda bilgi edinmeleri, sosyal bir birey olabilmeleri, yeni gelişme ve bilgileri takip edebilmelerini sağlamıştır”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com