2011 Enflasyon Raporu açıkladı!

2011 Enflasyon Raporu açıkladı!
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 5 maddelik eylem planını ve Enflasyon Raporu'nu açıkladı

Merkez Bankası, Türk lirasını değerini önemli ölçüde güçlendirecek eylem planı çerçevesinde fiyat istikrarı, faiz politikası, döviz rezerv politikası, zorunlu karşılık politikası ve finansal istikrardan oluşan beş maddeli bir eylem planı açıklayacağını duyurmuştu.

Bu açıklamadan sonra TL hızlı şekilde güçlenmiş, 1.85'lerde bulunan dolar/TL paritesi dün itibariyle 1.80'nin altına inmişti.

Avrupa Birliği'nin bugün tekrar liderler zirvesini toplayacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 21 temmuzda toplanan Avrupa Birliği liderler zirvesi toplandığında da yine aynı şekilde bir Para Politikası Kurulu toplantısı olduğunu hatırlattı.

Sözlerine Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileyen Başçı, şöyle devam etti:

"Liderler Zirvesi'nden çıkacak sonucu görmeden olabilecek her türlü olasılığa karşı neler yapabiliriz? Yine o toplantıda oldukça kapsamlı bir eylem planı hazırladık. Bugün de nasıl bir sonuç çıkacağını bilmiyoruz. aradan 3 aydan fazla geçti. 21 temmuzda liderler toplandığında İtalya'nın 10 yıllık borçlanma faizi yüzde 6'ya ulaşmıştı. Aradan geçen zamanda Avrupa Merkez bankası önemli ölçüde İtalyan ve İspanyol tahvili almasına rağmen İtalya'nın borçlanma faizi yine yüzde 6. Bu sorunun ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösteriyor. Avrupa'daki yüksek kamu borcu çözülmesi güç bir sorun. Kısa vadeli sermaye akım çıkışı halinde önlemler tersine çevrilebilir. Yaşanan günler hızlı önlem alınmasını gerektiriyor. Tedbirlerin amacı piyasanın ihtiyacı olabilecek likiditeyi zamanında ve doğru miktarda sunabilmek.

Bizi anlamak isteyen analistler, vatandaşlar yaptığımız tüm işleri temel amacımız olan fiyat istikrara katkı çerçevesinde kısa vadeli sermaye akımı bakımından okuyabilirler. Kısa vadeli sermaye akımı olduğunda ne yaparsınız? Döviz alırsınız, zorunlu karşılıkları artırırsınız.

Küresel gelişmeler sermaye akımlarına karşı dengeleyici tedbirleri günlük olarak alınmasını gerektiriyor. 2 amaç ve 3 araçlı para politikasını her gün etkili biçimde uygulayacak esnekliğe kavuşmuş olacağız.

TL'de gözlenen aşırı değer kaybı, fiyatı yönlendirilen ürünlerdeki ayarlamalar nedeniyle enflasyonun yükselmesini bekliyoruzç. Bu durumun orta vadeli dönemdeki hedefimizi engellemesine izin vermeyeceğiz. Parasal sıkılaştırmaya başladık.

Son kurul toplantısından sonra bankaların MB'den fonlamalarının maliyeyi yüzde 5.75 ile yüzde 12 arasında belirlenebiliyor. Fonlamanın yüzde 12,5 düzeyinden yapıldığında bankaların teminatını geçici olarak sağlayacağız. Bu günlük sıklıkta da yapılabilecek. Dolayısıyla her ayki Para Politikası Kurulu'nu beklemeye gerek yok.

AB Liderler Zirvesi'nden çıkacak sonuca, gerekmesi halinde TL karşılık oranlarında sınırlı bir indirime gideceğiz.

Altın rezervlerimizdeki artış sürecektir. Merkez Bankası altın rezervlerinin 1991 yılından itivaren ilk kez artmasını bekliyoruz."

İşte Başçı'nın konuşmasından kısa notlar:
Başçı fiyat istikrarı konusunda şunları söyledi: "Enflasyonun önümüzdeki dönemde belirgin şekilde yükselmesini bekliyoruz. Gereken parasal sıkılaştırmayı yapmaya başladık.

Başçı, fiyat istikrarı sonrasında faiz politikası hakkında şunları dile getirdi: Bankaların fonlamasını sınırsız olarak karşılayacağız

Zorunlu karşılıklar hakkında ise Başçı: "Gerekirse TL zorunlu karşılıklarda indirime gidebileceğiz. TL mevduatın yüzde 40'ına kadarının döviz olarak tutulmasını düşündük. TL mevduatın yüzde 10'una kadarını altın cinsinden tutulması için teknik çalışmalar yapacağız"

Bankacılık sektörünün bu alınan kararlardan olumlu etkileneceğini belirten Başçı, "Tüketici kredilerinde bir miktar daha yavaşlama olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Döviz istikrarında ise Başçı: "Dalgalı döviz rejimiyle çelişmemek üzere döviz satım ihalesi ve doğrudan satış yapabileceğiz Gerekirse, döviz depo faaliyetlerine yeniden başlayabileceğiz" diye açıklama yaptı.

"Yılın kalan kısmında kredi genişlemesi bir miktar yavaşlamalı" diyen Başçı: Faiz koridoru ile etkin likidite yönetimi finansal istikrar destekler" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com