2011 Erzurum Kış Olimpiyatları'na Muhteşem Açılış!

2011 Erzurum Kış Olimpiyatları'na Muhteşem Açılış!
25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Cemal Gürsel Stadyumu'nda gerçekleşen açılış seremonisiyle başladı..

Cemal Gürsel Stadı'nda düzenlenen töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyelerinin bazıları, milletvekilleri, sanat ve spor dünyasının tanınmış simaları ile vatandaşlar izliyor.Törende, bandonun arkasında, 8 sporcunun ve oyunların maskotu Kanka'nın Universiade bayrağını taşımasının ardından, bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Oyunlara katılan 58 ülkenin sporcuları, bayraklarının arkasına sıralanan kafileler halinde, müzik eşliğinde stada girerek, alandaki yerlerini almaya başladı.

Pazar günü sona erecek
''Anadolu'nun zirvesinde buluşalım'' sloganıyla dünyanın dört bir yanından üniversiteli sporcuları davet eden Universiade Erzurum-2011, 6 Şubat Pazar günü sona erecek. İlki 1960 yılında Fransa'nın Chamonix kasabasında düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, bugüne kadar 14 farklı ülkede yapıldı, bugüne kadarki organizasyonlarda en fazla altın madalyayı, eski SSCB'nin de dahil olduğu Rusya kazandı. Fransa'daki organizasyon 5 dalda gerçekleştirilirken, oyunlara bugüne kadar en fazla İtalya (5) ev sahipliği yaptı.

Universiade Erzurum-2011 rekor kıracak
Şimdiye kadarki organizasyonlar içinde en fazla katılım, 50 ülkenin mücadele ettiği Avusturya-2005'teki oyunlarda olurken, en fazla sporcu sayısına ise 2 bin 500 civarında katılımın olduğu 2007'deki İtalya'da yapılan oyunlarda ulaşıldı.

Universiade Erzurum-2011 ise katılımcı ülke ve sporcu sayısı bakımından rekor kıracak.

Logoya ilham veren çifte minareli medrese
Oyunların logosu, 3 bölümden oluşuyor. Üstte, Çifte Minareli Medrese'nin çengel motifiyle stilize edilerek birleştirilen, Universiade organizasyonunun baş harfi olan ''U'' harfi, ortada Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) markasının beş kıtayı temsil eden yıldızları, altta ise organizasyonun adının geçtiği ''logotype'' alanı bulunuyor. Logoya ilham veren Çifte Minareli Medrese, Erzurum'un Selçuklular'dan kalan ve dünyada eğitim veren en eski medreselerden biri olmasının yanı sıra Anadolu'nun ilk üniversitesi sayılmasıyla da dikkati çekiyor.

Oyunların maskotu
Oyunların maskotu Kanka, çift başlı kartalı sembolize ediyor. Selçuklu Devleti ve daha eski Türk devletlerinde kullanılan bu figür, güç ve kudret ile doğu ve batı hakimiyetinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Maskota verilen isim ''Kanka'' ise dostluk, arkadaşlık ve kardeşlik anlamlarını taşıyor.

GÜL, ONURUNA VERİLEN YEMEĞE KATILDI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için geldiği Erzurum'da onuruna verilen yemeğe katıldı.

Vali Sebahattin Öztürk tarafından Dedeman Palandöken Otel'de verilen yemekte, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (FISU) Başkanı George E. Killian ve bazı milletvekilleri de yer aldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com