“2011 yılındaki intihar girişimleri 155'e yükseldi”

“2011 yılındaki intihar girişimleri 155'e yükseldi”
Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, son aylarda artan intihar vakaları ile ilgili bir seminer verdi. Yıl başından bu yana il genelinde 155 intihar girişiminin yaşandığını söyleyen Dr. Tarkan Amuk, “Ciddi bir artış söz konusu nedenleri mutlaka

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, son aylarda artan intihar vakaları ile ilgili bir seminer verdi. Yıl başından bu yana il genelinde 155 intihar girişiminin yaşandığını söyleyen Dr. Tarkan Amuk, “Ciddi bir artış söz konusu nedenleri mutlaka araştırılmalı” dedi.
Hafta sonu Atatürk Kültür Merkezi'nde il genelinde son aylarda artan intihar vakalarıyla ilgili bir seminer veren Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, vakaların geldiği noktayı rakamlarla ortaya koydu. Son bir ay içerisinde 8 kişinin intihar ederek yaşamını yitirdiğini anlatan Dr. Tarkan Amuk, “İntiharlar bir toplum sağlığı sorunudur. Artan vakaların nedenleri üzerinde araştırma yapılmalı” dedi.
Uşak'ta Mart ayından bu yana 83 intihar girişiminin 8'inin ölümle sonuçlandığını belirten Dr. Tarkan Amuk, Uşak'taki intiharların nüfusa oranla çok fazla olduğunu ve Türkiye ortalamasını geçtiğini anlattı. Az sayıda kişinin izlediği seminerde Amuk, ortaöğretim kurumları, üniversite ve kentteki kanaat önderlerinin belirleyeceği diğer kurumlarda görev alanlara yönelik seminer çalışmaları yapacağını ifade etti.
Kentte, Ocak ayından bu tarafa 155 intihar girişimi yaşandığını söyleyen Dr. Tarkan Amuk, “İntiharları mevsim değişimlerine bağlamak mümkün değil. İlimizde bu konuda ciddi bir risk var. Uşak Devlet Hastanesi'nde kriz odası var. Hekim açığı da yok. Ancak her gün yeni vakalar geliyor. Sadece doktorların çabası sorunu çözmek için yetmez. Bu konuda valilik, emniyet, savcılık ve diğer kurumlar ortak bir akılda buluşmalı. Riskli olan gruplar ve kişiler belirlenmeli. Bu insanlara ulaşıp intihara meyil varsa caydırılmalı. Vatandaş gelmiyorsa biz onların ayağına gideriz. Özellikle ergenlik çağındaki gençler ve 25 yaş altındakiler riskli gruplar arasında yer alıyor. Eğitim kurumlarına gitmek ve orada gerekli çalışmaları yapmak olumlu sonuçlar doğurur” dedi.
2010 yılında İl genelinde yaklaşık 250 intihar girişimi yaşandığını ve son 5 yıldaki vakaların 150 ile 250 arasında değiştiğini de bildiren Tarkan Amuk, “2011 yılının ilk 4.5 ayında 155 vaka görüldü. Vakalar aynı hızla giderse bir yıl öncesine göre yüzde yüz'lük bir artış gözlenecek. Vakaları mevsim değişikliklerine bağlamak doğru olmaz. Bazı hastalıklar mevsim geçişlerinde artış gösterebilir ancak intihar vakalarını tamamen buna bağlamak doğru değil. Vakalara baktığımızda 2011 yılında en fazla vaka Nisan ve Mayıs aylarında yaşanmış. Geçmiş yıllarda ise Şubat, Mart aylarında artan yıllar olduğu gibi Temmuz, Ağustos ve Ekim aylarında da bir artış yaşandığını gözlüyoruz. Dolayısıyla vakaları sadece mevsim değişimlerine bağlayamayız. Artan vakaların nedenleri mutlaka araştırılıp önlem alınmalıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com