2012 Afyonkarahisar buluşması

2012 Afyonkarahisar buluşması
Afyonkarahisar Gelişim Platformu tarafından ‘2012 Afyonkarahisar Buluşması’ konulu panelin ikinci günü, Afyonkarahisar’ın 'marka’ değerleri karma sergiyle tanıtıldı.
Serginin açılışının ardından panele geçildi. ‘Afyonkarahisar Kurumsal Tanıtımları’ konulu panele, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlık yaptı. Konuşmacı olarak ise Afyonkahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen yer aldı. 
Panelin açılışında konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’ın hak ettiği yere gelemediğini belirterek, bunda yerel yöneticilerin, gereken çabayı göstermediği anlamının yer aldığını ifade etti. Bazı emarelerin bunu söylettiğine dikkat çeken Vali İrfan Balkanlıoğlu, şöyle konuştu: “Afyonkarahisar’ı görmeyen kimse yoktur. Görenler de ‘Yol kenarında bir yemek yedik gittik, ya da bir termal otele gittik kaldık başka bir yer görmedik’ diyor. Afyonkarahisar’da bu insanların birkaç gün kalabilmesi için, uluslararası iyi bir tanıtımla pastayı büyütmemiz gerekiyor. Ziyaretçi sayısını artırmamız gerekiyor. Bizim bu gibi tanıtımlarla otellerimizin pastayı paylaşması yerine pastayı büyütmesi lazım. Türkiye’nin bundan istifade etmesi lazım” 
MARKA ŞEHİRLERİ AÇIKLAYAN DERGİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR
‘Afyonkarahisar Kurumsal Tanıtımları’ konulu panelde ilk olarak Belediye Başkanı Burhanettin Çoban konuştu. Marka kent, medeniyet, şehirleşme gibi konuların daha önce gündemde olmadığını belirten Çoban, önceleri daha çok ekonomik sıkıntılarla krizlerle boğuşmanın olduğunu söyledi. Artık Türkiye’nin 2023 hedefinin olduğunu, dünyada gelişmiş 10 ülke arasına girme düşüncesinde olduğunu dile getiren Çoban, her belde, ilçe ve ilin kendisine göre bir misyon ortaya koyduğunu kaydetti. Burhanettin Çoban, bu konuda da güzel çalışmaların olduğunu ifade etti.
Yaklaşık 3-4 yıldır bir ekonomi dergisinin yaşanılabilir kentler sıralaması yaptığını anlatan Çoban, bu derginin yayınladığı çalışmanın, gerek televizyonlar gerek yazılı basında sürekli gündem ortaya koyduğunu kaydetti. 5-10 yıldır Gaziantep’in ortaya koyduğu gelişme ve kentleşmenin her türlü takdirin üstünde olduğunu dile getiren Çoban, ama bu derginin çalışmasına bakıldığında, Antep gibi Hatay gibi daha birçok her türlü gelişmeyi, kentleşmeyi sağlayan illerin gerilerde olduğunun görüldüğünü aktardı. Bunun doğru olmadığını anlatan Çoban, şöyle konuştu: "Afyonkarahisar'ı bu sene 42. sıraya almışlar. Bu kesinlikle doğru değil. Bu çalışmaya bakıldığında, Tunceli ilk 10 il arasında. Tunceli'de bizim toprağımız, orası yaşanılabilir kent olur mu düşüncesi yok ama Denizli, Hatay, Antep gibi iller 50. sıranın gerisindeyken, Tunceli gibi bir ilin de ilk 10 sıraya gelmesi bence ayrı bir garabet.”
Afyonkarahisar’ın yaşanılabilir kentler arasında neden gerilerde gösterildiğine dair derginin yetkilileri ile bir görüşme yaptığını anlatan Çoban, şunları söyledi: “Dediler ki siz deprem bölgesindesiniz. Türkiye’nin tamamı deprem bölgesi içinde. Hiç deprem olmayan yerlerde deprem olmaya başladı. Bugün Antalya ve Konya bile depremle sarsılıyor. Suç oranlarında belki Afyonkarahisar bu konu ile karşı karşıya kalabilir. Bu da zaman içinde düzelecektir. Bu derginin yaptığı araştırma gerçeği yansıtmıyor.”
TAKIM ÇALIŞMASINI AFYONKARAHİSAR’DA İYİ YAPIYORUZ
Sevda ile bağlı oldukları Afyonkarahisar için her türlü çalışmayı yaptıklarını söyleyen Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Takım çalışmasına ayak uyduruyoruz. Afyonkarahisar bugün ne çektiyse büyümeyi gelişmeyi sağlayamadıysa maalesef hep çekişmeden. Bir belediye başkanı seçilmiş, kendi partisi ile kavga ediyor. Kendi partisinden bakanlık verilmiş, icracı bir bakanlık, bakan ile küs, il teşkilatı ile problemli hatta zaman zaman bürokratlarla, belediye başkanları arasında ciddi problemler var. Biz göreve geldiğimizde bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, valilerimiz ile her zaman bir olmayı kendimizi adadık. Afyon’da icracı bakanlıklar vardı. Biz şanslı dönemdeyiz, DYP iktidar olduğu dönemde hemşehrimiz maliye bakanıydı. O zaman tüm konular bu bakanın elindeydi. Gerçekten Afyonkarahisar’a çok ciddi imkanlar sağlandı. Ama aynı partiden belediye başkanı ile birtakım sıkıntılar oldu. Şimdi ise bir uyum sayesinde işimiz daha çabuk oluyor. Bugün Afyonkarahisar dev projelerden bahsediyorsa, bu dev uyum ve takım çalışması ile bunlar gündeme geldi.”
MARKA KENT
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise, “Aslında biz marka olmuşuz ama marka kent olamamışız. İşimiz marka kent yapma boyutuna geldi. Allah bize yer altı yer üstü her türlü zenginliği vermiş. Sıra bunları birleştirmeye geldi. Uyum olmayan yerde hiçbir şey olmaz. Afyon böyle bir trend yakaladı. İnşallah bunu kaybetmeyiz” diye konuştu.
Afyonkarahisar’ın acilen yenilik platformu kurması gerektiğine dikkat çeken Serteser, “Bunu kurarsak marka kent olması için çok daha hızlı ve çok daha çabuk ulaşırız diye düşünüyorum” dedi.
Ticaret ve Sanayi Odası’nın marka kent olmanın dışında kalamayacağına işaret eden Serteser, bunu ilk önce Afyonkarahisar’da çok şık bir hizmet binası yapmayla başladıklarını söyledi. 4 ay içerisinde bu binaya geçmeyi planladıklarını anlatan Serteser, sözlerine şöyle devam etti: “Öyle bir hizmet binası olacak ki Afyon’un turizmine Afyon’a dışarıdan gelen işadamlarına en yüksek verilerle hizmet verebilecek bir bina olacak. Orayı biz ticaret sanayi ve borsa kampusu haline getirmek istiyoruz. Kurumumuz marka bundan asla uzak kalmayacak” 
AFYONKARAHİSAR İSMİ MARKA OLMAK İÇİN UZUN
Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler ise, Afyon’un Afyonkarahisar isminin değiştirilmesinde bazı sıkıntıların yaşandığını aktardı. Uçakla Afyonkarahisar’ın üzerinden geçerken haritada Afyonkarahisar’ın geçmediğini dile getiren Mühsürler, “Bunu bileniniz var mı bilmiyorum. Isparta, Burdur haritada geçiyor. Markalarımız 5 harf olmalı. Bu konuda eleştirirsiniz ama bugün bir ikbal markası vardır 5 harf. 6-7 harfi geçtikten sonra akılda kalıcılık düşüyor” dedi.
Panelin ardından konuşmacılara Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından tablo hediye edildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com