“2012 Tarım Planlaması ve Tarımın Geliştirilmesi” toplantısı

“2012 Tarım Planlaması ve Tarımın Geliştirilmesi” toplantısı
Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, arazi toplulaştırmasının, ilin en önemli ve acil sorunu olduğunu söyledi.

Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, arazi toplulaştırmasının, ilin en önemli ve acil sorunu olduğunu söyledi.

Baydar, Tavşanlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde düzenlenen ''2012 Tarım Planlaması ve Tarımın Geliştirilmesi'' başlıklı toplantıda, 2012 yılında 124 bin hektar alanda toplulaştırma yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
Çavdarhisar, Örencik ve Tavşanlı Kaya Boğazı barajları çevresinde 50 bin dekar arazide toplulaştırma çalışması yaptıklarını belirten Baydar, şöyle konuştu:
''Arazi toplulaştırması, ilimizin en önemli ve acil sorunu. Bu konuda ilk çalışmalarımızı başlatmış durumdayız. İlimizde toplulaştırma, 2012 yılından itibaren 124 bin hektar alanda yapılacak. Bu konuda ciddi adımlar atılmaktadır.
Toplulaştırmayla birlikte kentte büyük ölçekli önemli organize hayvancılık ve sera alanları oluşturuldu. Kütahya'nın bütün ilçelerinde büyük hayvancılık yatırımları devam etmektedir. Buna dair yapılabilecek neler varsa hep birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz.''
Toplantıya, Tavşanlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Temel, Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Mustafa Kurt ile Kütahya'da bağlı diğer ilçelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri katıldı.

-Organik ceviz üretilecek
Tavşanlı'ya bağlı Kızılçukur ve Eşen köylerinde, organik ceviz üretileceği bildirildi.
Alınan bilgiye göre, Ziraat Mühendisi Özcan Öztürk koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında 2 bin dekar alandaki 20 bin ağaçta organik ceviz üretimi hedefleniyor.
Anadolu Ekolojik Ürünler Kontrol ve Sertifikasyon Şirketi Müdürü Namık Kirazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik ceviz üretimi konusunda sözleşme imzaladıklarını belirterek, Tavşanlı, Domaniç ve il merkezinden müracaat eden çiftçilerle çalışma başlattıklarını kaydetti.
Proje kapsamında Eşen ve Kızılçukur'da kontroller yaptıklarını ifade eden Öztürk, ''Bu araziler organik tarıma uygun. İnşallah Kütahya ilerleyen yıllarda organik ceviz üretiminde adı geçen illerden biri olacak. Arkadaşlarımızda da büyük bir gayret var. Bu bölgeden iyi bir üretim, çiftçimiz adına da kazanç sağlayacaktır.
Başarılı bir proje, yürüyeceğine inancım var. Biz de kontrol kuruluşu olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com