2014 Fransa Belediye Seçimleri : Yabancılar oy kullanma hakkını henüz kazanmış değil

2014 Fransa Belediye Seçimleri : Yabancılar oy kullanma hakkını henüz kazanmış değil
Belediye seçimlerinin birinci turu dün Fransa'da gerçekleşti

ANKARA (AA) - Hamza Gedikoğlu -  Belediye Seçimlerinin ilk turunun yapıldığı ve 44,6 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa'da yaklaşık 30 milyon kişinin sandık başına gittiği tahmin ediliyor. 7 milyona yakın yabancının yaşadığı ülkede, dünkü seçimlerde 2 milyondan fazla yabancının oy kullanamadığı belirtiliyor.

İkinci turu 30 Mart'ta yapılacak belediye seçimlerinde, Fransa’daki 36 bin 682 belediyenin yöneticileri belirlenecek. Seçimlerde 2 milyondan fazla yabancının oy kullanamaması, belediye seçimlerinde bir kez daha temsil sorunu olduğunu ortaya koyuyor.

Seçimlerin birinci turunda Fransa’da 5 yıldan fazla ikamet eden yaklaşık 2 milyon yabancı oy kullanamadı. Akıllara, 2012 cumhurbaşkanlığı seçiminde François Hollande'ın seçim kampanyalarında "Fransa’da 5 yıldan fazla yasal olarak ikamet etmiş yabancılara yerel seçimlerde oy hakkı" vereceğine yönelik vaatlerini getirdi. Aynı söz, 1981 yılında eski Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından da verilmişti. Mitterand'ın söz konusu dönemde 110 vaadinden birisi yabancılara oy kullanma hakkıydı.

- Ülkede bu adaletsizlikle mücadele etmek için çeşitli girişimler başlatıldı - 

"Oy hakkı 2014" kolektifi yabancıların belediye seçimlerinde oy hakkı için 60 binden fazla imza topladı. Bu dilekçe İnsan Hakları Derneği (LDH), Sınırsız Eğitim Topluluğu (RESF), Fransız ırkçılık karşıtı sivil toplum kuruluşu SOS racisme ve Yeni Anti-kapitalist Parti (NPA) tarafından desteklendi.

Aynı zamanda, Paris’in 18. bölgesinde "Sessizler" girişimi, yabancıların belediye seçimlerinde oy kullanma hakkını savunuyor. "Sessizler"in lisesinde Tunuslu, Şilili, Kanadalı, Malili, Cezayirli ve Fransızlardan oluşan 45 kişi bulunuyor. NPA tarafından desteklenen ve amacı adaletsizliğin altını çizmek olan bu liste aslında sembolik.

- Temsil sorunu Fransa’da yabancıların oy kullanma hakkından mahrum olmalarından kaynaklanıyor - 

Siyah Dernekleri Konseyi’nin (CRAN) yaptığı "Parite & Diversite Maires & adjoint.e.s" ( Eşitlilik & Çeşitlilik ve belediye başkan yardımcıları) isimli  bir araştırmaya göre, Fransa’nın en büyük 50 şehrinde, belediye başkan yardımcılarının sadece yüzde 9'u farklı etnik kökenden geliyor; Kuzey Afrikalı kökenlilerin oranı yüzde 7, siyahilerin oranı yüzde 2 ve Asya kökenlilerin oranı yüzde 0,1.

-  François Hollande, yabancılara oy hakkı verilmesi vaadinden vazgeçti - 

Bugün Fransa’da sadece Avrupa Birliği'nden gelen yabancılar yerel seçimlerde oy kullanıyor. 2010 yılının mart ayında, bir oylama sırasında Sosyalist Parti, Avrupalı olmayan yabancılara da belediye seçimlerinde oy hakkı verilmesi için yasa tasarısı sunmuştu fakat Fransız Ulusal Meclisi’nde çoğunluğu oluşturduğu için Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekilleri bu teklifi reddetmişti.

2012 yılında, François Hollande Mecliste çoğunluğa sahip olmadığı gerekçesini öne sürerek, yabancılara oy hakkının verilmesi vaadini askıya almış görünüyor.

- Türkler ilk kez başkanlığa talip -

Belediye seçimleri Türk toplumu açısından da bir ilke tanıklık edecek. Daha önce belediye başkan yardımcılığı, encümen üyeliği gibi pozisyonlara seçilen Türk adaylar, bu seçimlerde ilk kez Belediye Başkanlığına aday. Ülke çapında aday listelerinde yer alan 130 Türk adaydan 8'i Belediye Başkanlığı için yarışacak. Fransa'da yaklaşık 210 bin kayıtlı Türk seçmen bulunduğu belirtiliyor. Önceki seçimlerde 15 bin Türk seçmeninin oy kullandığı ülkede, bu yıl yaklaşık 50 bin kişinin oy kullanması bekleniyor. 

Belediye meclisine seçilebilmek için ilk turda adayların oyların yüzde 50'sini almak gerekiyor, eğer bu gerçekleşmezse ikinci turda adayların çoğunluğu elde edebilmek için daha fazla çalışması gerekiyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com