2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Bizim elimizdeki veri olarak yüzde 25 civarında, bu aşağı yukarı 48 bin 500 sandık demektir. Buradaki veriler şöyle; 51 ilde il genel meclisi, büyükşehirlerde ise büyükşehir belediye başkanlığı toplamı olarak bunu söylüyorum. AK Parti olarak 48.2, CHP 26.7, MHP 13.6, BDP 3.2" dedi. 

Şentop, AK Parti genel merkezinde gazeteciler için oluşturulan seçim takip merkezinde ilk sonuçları ve AK Parti'nin çalışmalarını değerlendirdi.

AK Parti'nin 194 bin sandıkta en az 4 görevli ve teşkilatların kurduğu ekiplerle seçim çalışması yürüttüğünü ifade eden Şentop, sandık sonuçlarının, oyların tutanaklara doğru yansıtılması ve sonuçların bir an önce elde edilmesi için iki amaca yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

İyi niyetle sandığa sahip çıkmak isteyen bütün siyasi partinin herkesin bu iradesini, niyetini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Şentop, "Sandığa atılan oy konusunda bizim ümidimiz var, herkes sandıktaki doğru yansısın diye uğraşsın, manipülasyon için, çarpıtma için uğraşmasın, bunun için sandıklara sahip çıkmak siyasi hareketemiz açısından önemli. Bu yeni bir şey değil AK Parti kurulduğu günden beri bu konudaki hassasiyetini koruyor" dedi.

Şentop, sonuçların bir an önce elde edilmesi için de sonuçlara ilişkin yazılım hazırlandığını, parti görevlilerinin de bu yazılım üzerinden çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak, "Arkadaşlarımız verileri en kısa zamanda bize ulaştırıyorlar. Biz, bu verilerin tutanak bazlı veriler olmasına dikkat ediyoruz, bu bakımdan biraz spekülatif veriyle hareket eden bazı bilgi kaynaklarından farklı, biraz yavaş, ama güvenilir şekilde hareket ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de şu anda en fazla açılan sandık konusunda, açılan sandığa bağlı bilgi verme konusunda AK Parti'nin önde olduğunu kaydeden Şentop, "Bizim elimizdeki veri olarak yüzde 25 civarında, bu aşağı yukarı 48 bin 500 sandık demektir. Buradaki veriler şöyle; 51 ilde il genel meclisi, büyükşehirlerde ise büyükşehir belediye başkanlığı toplamı olarak bunu söylüyorum. AK Parti olarak 48.2, CHP 26.7, MHP 13.6, BDP 3.2. İlerledikçe ufak tefek değişiklikler olabilir, biz bunu takip ediyoruz, bu an itibarıyla bize intikal eden veriler bağlamında söylüyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin tarihinde görmediği şekilde maniplasyonlarla, spekülasyonlarla yürüyen bir seçim süreci yaşadığına işaret eden Şentop, şöyle devam etti:

"Buna benzer şeylerin bugün sandık sonuçları üzerinden yapıldığını görüyoruz. Az önce Twitter hesabından benim ağzımdan İstanbul'dan ilk sonuç açıklaması 'yüzde 33' diyor, ben açıklamışım güya, kim için yüzde 33 demişim onu bilmiyorum. Bunları bazı bilgi kaynaklarıyla dağıtarak manipülasyon yapmak istiyorlar, daha sonra da bazı yazarlar da hemen devreye girmiş, bizim sonuçlarımız doğru diyor, farklı olan sonuçlar için de 'sonuçlar değiştiriliyor' diyorlar. Elde ettiğimiz ve size arz ettiğimiz sonuçlar sandık bazlı sonuçlardır, tek tek hangi sandıktan ne oy olduğunu biz biliyor ve takip ediyoruz. 

İstanbul ve Ankara için de yaklaşık ifade olarak İstanbul'da yüzde 36 civarında ulaştığımız sandık sonucu var. Yüzde 49.2 AK Parti, yüzde 38.8 CHP gözüküyor. Ankara'da da yüzde 46 üzerinde AK Parti, yüzde 39 civarında da CHP gözüküyor. Burada sağdan, soldan gelen bilgiler haberler değil, aslolan tutanaklardır. Yüksek Seçim Kurulu bunları siyasi partilerle paylaşıyor, biz de YSK'dan gelen verileri de görebiliyoruz, bizim verilerimizle YSK'dan gelen verilen sandıklar bazında birbiriyle örtüşüyor. Burada bazı itirazlar söz konusu, bunlar değerlendirilecek."

-Yavaş'ın açıklamaları

Mustafa Şentop, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın da seçimi kazandığına dair açıklamalarını değerlendirerek, erken yapılan açıklamaların insanları mahçup edebileceğini söyledi. Şentop, "Az önce Mansur Yavaş'ın açıklaması vardı, 'Ankara'yı aldık' diye. Bari verileri açıklasaydı, sayı olarak, seçmen sayısı olarak, sandık bazlı. Bunlar burada seçim sonuçlarını şu anda etkilemeye yönelik çalışmalar, ama bizim sandıklardaki arkadaşlarımız görevleri bitene kadar oralarda duracaklar" dedi.

Sandıklara itiraz etme hakkı bulunduğunu, Adana'da bazı itirazlar olduğunu belirten Şentop, sandık kurulu başkanlarının AK Partililerin itirazlarını fiili durum olarak almadıkları bilgisinin kendilerine geldiğini, bu konuların da tutanaklara yansıtıldığını anlattı.

Şentop, seçim sonuçları olarak "Bu tablo bizim için beklediğimiz bir tablo, yaptığımız çalışmalar, miting meydanları, anket çalışmaları bu tabloyu zaten ortaya koyuyordu, ama daha kesin sonuçları inşallah Başbakanımız açıklar" dedi.

Bir gazetecinin Mansur Yavaş ile kendisinin açıkladığı sonuçlar arasında fark bulunduğunu anımsatması üzerine de Şentop, "Farklı sonuçlar aslında çıkmıyor, onların sonuçları, bunlar uydurma sonuçlardır. Bazı bilgi kaynakları, bazı ajanslar bazı depo veriler önceden girdiler, yani belli bir yerde 500 bin oy, 'nasıl olsa sandıklar açıldıkça bunu geçerler hesabıyla' girdiler. Şu anda bütünüyle büyükşehirlerde sandıkların hepsi açılıp, tutanağa bağlanmış değil. Bu tür haberlerle sandık başındaki arkadaşlarını cesaretlendirmek için bunlar yapılıyor olabilir" diye konuştu.

Şentop, bazı bölgelerdeki elektrik kesintisi bilgisinin kendilerine de geldiğini ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın konuyu takip ettiğini, arızaların en kısa zamanda giderildiğini söyledi. 

Mustafa Şentop, bir gazetecinin "Sizin verilerinizle Anadolu Ajansı'nın sonuçları birbirine çok yakın, siz mi Anadolu Ajansından alıyorsunuz, Anadolu Ajansı mı sizden alıyor" sorusuna da "Biz yıllardır bu işi yapıyoruz, sadece sandık başındaki görevlilerimizden alıyoruz bunu. Yeni de değil, eskiden beri yaptığımız bir çalışma" yanıtını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com