2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli:

GİRESUN (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, muhalefetin yerel seçimlerde çok açık net bir yenilgiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bu sonuçlara göre başta sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere sayın Bahçeli de dahil görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor aslında" dedi.

Canikli, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, dün gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarını değerlendi. Seçimlerin Türkiye'ye, millete ve demokrasi için hayırlara vesile olmasını dileyen Canikli, “Zorlu ve sert geçen bir seçim mücadelesi yaşadık” diye konuştu.

"Önceki seçimlerden farklı olarak muhalefetin daha fazla tek vücut olarak birlikte AK Parti'ye karşı hareket ettiği, bir seçim politikası olarak belirlediği bir seçim süreci yaşadık" diyen Canikli, şöyle devam etti:

"Bu seçimin bana göre en belirgin özelliği bu oldu. Daha önceden de zaman zaman muhalefet partileri arasında bazı illerde birtakım taktiksel birleşmeler ya da destekler görünüyordu ama bu seçimde hemen hemen tüm muhalefetin hem siyasi parti olarak hem de onun dışında paralel yapı olarak hep birlikte tek vücut olarak AK Parti'yi geriletmek, büyük oy kayıpları yaşatmak şeklinde bir hedefle bu seçim kampanyalarını yürüttüler. Daha önce hiçbir seçim öncesinde görülmemiş farklı bir kampanya yöntemiyle muhalefet ve birlikte hareket edenler bu çalışmayı yürüttüler. Özellikle toplumun algısını yönlendirmeyi, değiştirmeyi hedefleyen, toplumun hassas olduğu konularla ilgili inanılmaz, hiçbir etik ve ahlaki kuralın alınmadığı bir yöntemle AK Parti iktidarı üzerine çalışma yaptılar."

- "Hezimetin muhalefet açısından çok açık şekilde fotoğrafı"

Seçimlerin sonucunu muhalefet partileri için "hezimet" olarak nitelendiren Canikli, şunları söyledi:

”Muhalefetin topyekun olarak içeride ve dışarıda hiçbir ilke ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan bir propaganda yöntemini kullanarak bu seçim çalışmalarını yürütmelerine rağmen, muhalefetin aldığı sonuç onlar için bize göre hezimet olmuştur. Muhalefet çok açık net bir yenilgiyle karşı karşıyadır. Bu siyasi bir yarıştır. En fazla oyu alan siyasi parti yarışı kazanır, bu işin kuralı budur. Geride kalan siyasi partiler de kaybeder. AK Parti birinci parti olmuştur. Bu açık ara bir oran olarak karşımıza çıkmıştır. Yani muhalefetteki iki büyük partinin toplamından daha fazla oy ve belediye başkanlığı kazanmıştır. Bu, hezimetin muhalefet açısından çok açık şekilde fotoğrafıdır. Başka bir şekilde kapatılamaz. Başka şekilde yorumlanamaz. Seçim öncesi propagandaya rağmen oy oranı ve belediye başkanlığı itibarıyla tahminleri alt üst oranla seçimi sonlandırmıştır. Mahalli seçimlerde alınacak 45,6 oranındaki bir puan genel seçimlere en az 7-8 puan ilave ile dönüştürülmeli. Bu da genel seçimlere bakıldığında yüzde 53-54 oy oranına tekabül eder. Bu çok önemli oy orandır."

- Cumhurbaşkanlığı seçimi

Canikli, yerel seçimlerden çıkan sonucun cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi de önemli ipuçları verdiğini vurgulayarak, “Bunun önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri açısından da son derece önemli, belirleyici bir sonuç olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Bu sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda sonuçlanacak değerlendirmesini rahatlıkla yapabiliriz” dedi.

CHP ve MHP genel başkanlarının, aldıkları oy oranı doğrultusunda istifa etmeleri gerektiğini savunan Canikli, ”Demokratik kurallar çerçevesinde olması gereken şudur, büyük bir yenilgi alan, beklentilerin çok altında kamuoyu desteğine sahip olabilen muhalefet partilerinin demokratik ülkelerde ve demokratik kurallar çerçevesinde yapılması gerekeni yapması gerekir. Bu sonuçlara göre başta sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere sayın Bahçeli de dahil görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor aslında. Bu işin beklenen siyasi sonucun bu olması gerekir. Eğer böyle bir sonuç bildiğimiz demokratik ülkelerde ortaya çıkmış olsaydı bu yenilgiyi alan siyasi partiler sabahı beklemeden istifa ederlerdi” diye konuştu.

- "CHP’de genel başkanlık yarışı..."

Nurettin Canikli, seçimde CHP’nin aldığı sonucun parti içerisinde genel başkanlık için yarışa neden olacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

"CHP’de önümüzdeki günlerde çok yoğun bir genel başkanlık yarışı, tartışmaları yaşanacağını söylememiz kehanet olmaz. Çünkü kendi kamuoylarını çok büyük beklentiye soktular. Yeni yöntemler de devreye sokulabilir. Zaten İstanbul’da aday gösterilen Mustafa Sarıgül’ün esas hedefinin CHP Genel Başkanlığı olduğu herkes tarafından konuşuluyor. Kendisinin de o anlama gelecek açıklamaları olmuştu. Zaten bugün yaptığı açıklamada da onun işaretlerini görmek mümkün.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com