2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:

ÇORUM (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Milletimiz her hal ve şartta demokratik haklarına müdahaleyi, yani vesayetçi anlayışları reddetmiştir" dedi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas'ın babası Cemalettin Kafkas'ın cenaze törenine katılmak üzere Çorum'a gelen Yazıcı ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ulucami'deki cenaze namazının ardından Samsun kara yolu üzerindeki bir restoranda yemek yedi. 

Burada, basın mensuplarının, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya geride kalan yerel seçimlerle ilgili görüşlerini sorması üzerine Bakan Yazıcı, Türk milletinin sezgilerinin güçlü olduğunu ve geleceği görebildiğini ifade etti.

Türk milletinin, iş yapanlarla laf üretenlerin ayrımını rahatça yapabildiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bizim milletimizin sezgileri son derece güçlüdür, geleceğini görür. İş yapanlarla, laf üretenin ayrımını yapar, yapıyor. Süreçlerde onu gördük. Bu seçim kampanyası da çok yoğun, diğer seçimlere oranla çok farklı bir şekilde gerçekleşti. Dolayısıyla aziz milletimiz kampanyada yarışa giren siyasi partilerin, tabiri caizse ürünlerini ve proje olarak düşündüklerini borsaya, siyaset borsasına sundular. Tabi ki bizim geçmişten bugüne kadar olan uygulamalarımız, bundan sonra Türkiye'ye getirdiklerimiz bakımından referanstır. Milletimiz bunları görüyor, değerlendiriyor. İstikrarın çok kıymetli bir değer olduğunun farkında."

Türkiye'nin son 12 yıllık kazanımlarının altında güven ve istikrarın olduğuna vurgu yapan Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet hükümetinin uygulamaları, milletin sağladığı o güven ve istikrar zemini üzerinde giderek büyüyor ve güçleniyor, milletimizin sorunlarına çözüm üretiyor. İnsanımız da bu kıymetli zeminin kaymasını istemedi, tahkim etti. Elbette ki o zemin üzerinde inşa faaliyeti yürüten Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsında belirlenmiş yönetim tarzı, Türkiye'nin çıkarlarını koruyup kollama vizyonunda değerlendirmek suretiyle, demokratik hakkını kullanmıştır. Milletimiz her hal ve şartta demokratik haklarına müdahaleyi, yani vesayetçi anlayışları reddetmiştir. Bu isterse askeri vesayet olsun. Onu da zaten hükümet olarak yaptığımız düzenlemelerle, sergilediğimiz duruşla biz bir yere getirmiştik."

- "Siyasi anlamda ders çıkarılacak bir seçimi gerçekleştirdik"

"Şimdi bu sosyal yapıdan kaynaklanan mühendislik girişimleri, vesayetçi yaklaşımları da milletimiz demokratik hakkına, egemenlik hakkına bir müdahale gibi algılayarak sandıkta bunu ortaya koymuş" ifadelerini kullanan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu da seçimin, katılımın son 20 yılın en yüksek düzeyde olmasından anlaşılıyor. Çok konuşulacak bir seçim. Hem kampanya süreci itibarıyla hem de sonuçlarıyla siyasi anlamda ders çıkarılacak bir seçimi gerçekleştirdik. Sevindiğimiz şu, seçime gölge düşürecek herhangi bir olay, önemli bir olay olmamıştır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Bakan Yazıcı, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hüseyin Gülerce'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Ben Cumhuriyet hükümetinin bir bakanıyım. Bir yazarın, bir konuya ilişkin değerlendirmesi üzerinde görüş söyleyecek değilim. Bize atfen bir şey söyleseydi, elbette gerekeni söylerdik. İnsanlar empati yapacak. Bu seçim süreçleri aynı zamanda da seçimde yanlış yapanların empati yapmalarına vesile olur. Dolayısıyla herkes empati yapacak. Seçimden önce neyi hedeflediler, ne oldu, millet ne dedi? Bütün bunları dikkate almak suretiyle sağlıklı kafaların yapması gereken, empati yapmak ve bir dahaki seçimde doğru rotaya girmektir." 

Bakan Yazıcı, açıklamaları sonrasında Müezzinoğlu ve Güllüce ile kentten ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com