2014 Yerel Seçim sonuçları

2014 Yerel Seçim sonuçları
Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Özdemir:

ANKARA (AA) - Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Safiye Özdemir, kadın emeğinin yerel seçimlerde elde ettiği başarının, genel seçimlere daha yüksek oranlarla öncülük etmesini temenni ettiklerini bildirdi.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yerel seçimlerinin en dikkat çeken yönlerinden birisinin kadın adayların gösterdiği başarı olduğuna işaret etti. Siyasi partilerin az sayıda gösterdikleri kadın adaylar aldıkları yüksek oy oranı ile hem seçmenlerinin teveccühünü aldıklarını, hem de yerel yönetimler ve siyasete daha fazla kadın katılımının önünü açtıklarını savunan Özdemir, şunları kaydetti:

'' Aday olan kadınların büyük bir kısmı rakiplerine fark atarak önemli bir model olarak siyasi hayata dahil oldular. Ülkemizde bir ilk olarak üç büyük şehrin belediye yönetimi kadın başkanlara emanet edildi. Gaziantep’te Fatma Şahin (AK Parti), Diyarbakır’da Gültan Kışanak (BDP), Aydın’da Özlem Çerçioğlu (CHP) başkanlık koltuğuna oturdular. Aynı zamanda aldıkları oy oranı ile rakiplerine büyük fark atarak partililerinin yüzünü güldürdüler. Kadın başkan tarafından yönetilecek diğer bir ilimiz ise Hakkari. Burada seçimi Dilek Hatipoğlu (BDP) kazandı. Kadınlar aynı başarıyı ilçelerde de gösterdiler. Cizre’de Leyla İmret (BDP), Meram’da Fatma Toru (AK Parti), Kiraz’da Saliha Şengül (MHP), Avcılar’da Handan Toprak (CHP) bu kadınlardan sadece bir kısmı"

-Başörtülü adayların başkan seçilmesi

Özdemir, seçimlerin kadınlar açısından dikkat çeken bir diğer yönünün ise Cumhuriyet tarihinde ilk defa başörtülü kadınların aday olabilmeleri ve seçilmeleri olduğunu ifade etti.

Başörtülü kimlikleriyle seçebilen ancak seçilemeyen kadınların önündeki engellerin kaldırılmasının normalleşmenin sonucu olduğunu vurgulayan Özdemir, ''Bugün gelinen durum ülkemizin baskı ve dayatmalardan kurtuluşunun, insan hak ve özgürlüklerinde elde ettiği kazanımlar ile tam demokrasiye geçişindeki kararlılığının göstergesidir'' değerlendirmesinde bulundu.

 Özdemir, Memur-Sen Kadınlar Komisyonu olarak kadın emeğinin yerel seçimlerde elde ettiği bu başarının genel seçimlere daha yüksek oranlarla öncülük etmesini temenni ettiklerini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com