2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
Üsküdar 1. Bölge İlçe Seçim Kurulu, CHP'nin yaptığı itirazı reddederken, 2. ve 3. bölge seçim kurullarının incelemesi sürüyor

İSTANBUL (AA) - Üsküdar 1. Bölge İlçe Seçim Kurulu, CHP'nin yaptığı itirazı reddederken, 2. ve 3. bölge seçim kurullarının incelemesi sürüyor. 

Üsküdar'da, seçim sonuçlarına "usulsüzlük" iddiasıyla itiraz eden CHP'nin başvurusu, 1. Bölge İlçe Seçim Kurulu tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu, CHP'nin itirazı reddedildi. CHP'nin ilçenin 2. ve 3. bölge seçim kurullarına yaptığı itirazlar ise değerlendiriliyor. 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Üsküdar 1. Bölge İlçe Seçim Kurulu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Üsküdar'daki üç seçim kuruluna da itiraz başvurusu yaptıklarını söyledi. 

Tanal, Ümraniye Belediyesi meclis üyelerinin pusulalarının Üsküdar'da kullanıldığını ileri sürerek, "Üsküdar'ın pusulaları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından basılmadı mı? Sandık kurulu başkanlıklarına teslim edilmedi mi? Bu asıllar ne oldu? Ümraniye'deki pusulaları, Üsküdar'daki sandık kurulu başkanlarına kim teslim etti? Bunun hukuka aykırı olduğu, Anayasamızın 76. maddesinin ikinci fıkrası, seçim kanununun 30. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca, tam kanunsuzluk halidir bu" diye konuştu.

İlçe seçim kurullarının kendilerine yapılan itirazları göz önüne alması gerektiğini anlatan Tanal, şöyle devam etti: 

"Maalesef bir ve üçüncü ilçe seçim kurulu başkanlıkları, bunu göz önüne almadılar. Burada tam kanunsuzluk hali söz konusu. Bu süreye tabi değil. Bu her aşamada ileri sürülebilir. Seçim süreleri, itiraz süreleri geçmiş olsa bile bunun resen nazara alınması lazım." 

Tanal, okulların çoğunda mühürleme işlemlerinin önceden sandık başkanları tarafından yapıldığını savunarak, "Bazılarının üzerine, seçim pusulası ikiye katlandığı zaman tam AK Parti pusulasının arkasına gelecek şekilde müdür vurulduğu için bu bir yönlendirme, işaretlemedir. Onun için kağıdın katlandığı arka tarafında seçim kurulu mührünün bulunduğu, hepsinin AK Parti'nin arkasına gelebilecek şekilde yapıldığı için bu ayrı bir işaretleme ve tam kanunsuzluk halidir. İtirazlarımız buna yönelik. Hukuk, adalet varsa bu itirazların değerlendirilmesi lazım" ifadelerini kullandı. 

AK Parti adayının mazbatasını almadan Üsküdar'da görev devir teslimi yapıldığını belirten Tanal, bu duruma tepki gösterdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com