2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
Konak Belediye Başkanlığına seçilen CHP adayı Pekdaş, mazbatasını alarak göreve başladı

İZMİR (AA) - Konak Belediye Başkanlığına seçilen CHP adayı Sema Pekdaş, mazbatasını alarak göreve başladı. 

Pekdaş ve CHP'den Konak Belediye Meclis Üyesi seçilen adaylar, Celal Atik Spor Salonu'nda faaliyet gösteren İlçe Seçim Kuruluna gelerek, mazbatalarını aldı. 

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven'in de kendisine eşlik ettiği Pekdaş'a mazbatası, Konak 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Vahit Tüysüz tarafından verildi.

Pekdaş, mazbatasını almasının ardından kendisine destek veren partililerle Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyerek, meydandaki meclis üyeleriyle Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 

Tören bitiminde Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak Belediyesi hizmet binasının bulunduğu Basmane Meydanı'na partililerin sloganları eşliğinde yürüyerek giden Pekdaş, belediyeye gelişinde, partililer ve belediye personeli tarafından çiçekle karşılandı. 

 

-Kapıdaki elektronik kilit sistemlerini söktü 

Pekdaş, başkanlık makamının bulunduğu kata çıktığında ilk icraat olarak, seçim kampanya döneminde bir televizyon kanalında yöneltilen "Seçilirseniz, ilk icraatınız ne olacak" sorusuna karşılık olarak verdiği sözü tutarak, elektronik şifreli kilit sistemlerini söktü.

"Halkın belediyesinde şifrelenmiş kapılar olmaz" diyen Pekdaş, görevi Konak Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Serpil Güngör'den temsili olarak başkanlık mührünü teslim alarak devraldı.

Pekdaş, devir teslimde yaptığı konuşmada, mazbatasını almasının ardından meclis üyeleriyle ilk olarak Atatürk'e şükran duygularını ifade ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi: 

"Bu ülkenin bir kadın yurttaşı olarak ben kamu kurumunda bir temsil görevine geliyorsam, yürütme görevi için seçiliyorsam, bu büyük Atatürk'ün, 'En büyük eserim' dediği, Türkiye Cumhuriyeti'ni laik bir hukuk devleti olarak kurması sayesindedir. Laik, hukuk devletindeki demokrasinin de 'tam demokrasi' haline gelmesi de kadın yurttaşların eşit temsiliyle mümkün olacaktır. Bu, Atatürk'ün gösterdiği şekliyle çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek demektir. Bu nedenle biz, aynı zamanda çağın hızına, düşünce tarzına uygun bir düşünce sistemi ve çalışma temposuyla ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkartmak durumundayız. Bunun için kadın, erkek kol kola vererek çalışmamız gerekiyor. Dolayısıyla benim Konak Belediyesinin ilk kadın başkanı olarak sorumluluğum ağır, hem demokrasiye olan borcumuz hem kadın arkadaşlarıma olan borcum ağır. Bu sorumlulukla biz herkesle bütün Konaklılarla kol kola çalışma temposu içinde olacağız, Konak'ı, büyük bir aile haline getireceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com