2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
Köyceğiz'de AK Parti ve CHP'nin itirazı sonucu 39 sandıktaki oy pusulalarının yeniden sayımının YSK kararıyla tedbiren durdurulduğu bildirildi

MUĞLA (AA) - Köyceğiz'de CHP ile AK Parti'nin itirazı nedeniyle 39 sandıktaki oy pusulalarının yeniden sayımının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla tedbiren durdurulduğu bildirildi.

İlçede 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde ilk yapılan oy sayımında CHP Belediye Başkan adayı Salih Erbay 4 oy farkla kazanmış, bunun üzerine AK Parti İlçe Başkanlığı, geçersiz oyların yeniden sayımı için İlçe Seçim Kuruluna itiraz etmişti. Yeniden sayım sonucu AK Parti Belediye Başkan adayı Kamil Ceylan, 17 oyla önde çıkmıştı. 

CHP'nin itirazı üzerine AK Parti de itiraz etmiş, alınan ortak kararla belirlenen 39 sandıkta belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için kullanılan oy pusulalarının yeniden sayımı için İl Seçim Kurulunca karar alınmıştı.

- "24 sandıkta sayım tamamlanmıştı"

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeniden sayımın YSK tarafından tedbiren durdurulduğunu öğrendiklerini söyledi.

Sayımın durdurulmasına yönelik kendilerinin herhangi bir talebinin olmadığını, itirazın AK Parti'den geldiğini düşündüklerini ifade eden Aldan, 39 sandıktan hangi sonuç çıkarsa millet iradesi ne şekilde tezahür ederse saygı göstereceklerini daha önce belirttiklerini dile getirdi.

Belirlenen 39 sandıktan henüz 24'ünde sayımın tamamlandığını bildiren Aldan, şöyle konuştu:

"Biz başından beri şunu söyledik; 'Sahada kazandık, masada kaybetmek istemiyoruz'. Bu tür bir durdurma kararını anlayabilmekte güçlük çekiyorum. Şimdi bir değerlendirme yapacağız. Ayrıca başta sayın Genel Başkanımız olmak üzere genel merkezimize de bu konu iletildi. Onlar da girişimlerde bulunuyor. Sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız."

- AK Parti Muğla İl Başkanı Öztürk

AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk ise yerel seçimleri Dalaman'da 12 oyla kaybettiklerini, bunun üzerine İlçe Seçim Kuruluna geçersiz oyların yeniden sayımı için itiraz ettiklerini söyledi.

Yeniden sayım sonucunda farkın 6'ya düştüğünü bildiren Öztürk, "Belirlediğimiz sandıkların yeniden sayımı için tekrar itiraz ettik ama kabul edilmedi. Ardından İl Seçim Kuruluna gittik, o da reddedildi" dedi.

Köyceğiz için de CHP ile itiraz ettiklerini, İl Seçim Kurulunun belirlenen 39 sandıkta belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için oy pusulalarının yeniden sayımına karar verdiğini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

"Köyceğiz'de önde olmamıza rağmen ortak başvuru kabul edildi. Köyceğiz'de kabul ediliyor, Dalaman'da kabul edilmiyor. Bu çifte standarttır. Biz de durumu genel merkezimize ilettik. Genel merkezimiz, oy sayımının durdurdulması için YSK'ya başvurdu. YSK'da sayımın tedbiren durdurulması kararı aldı."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com