2014 yerel seçim sonuçları

2014 yerel seçim sonuçları
AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gülaçar: "Seçim günü ve öncesinde devletin içine sızan paralel yapıdan nasıl destekler aldığınızı, sandık başkanları listesi hazırlandığında nasıl işbirliği içerisinde olduğunuzu, emniyet ve yargıya sızan para

VAN (AA) - AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar, "Seçim günü ve öncesinde devletin içine sızan paralel yapıdan nasıl destekler aldığınızı, sandık başkanları listesi hazırlandığında nasıl iş birliği içerisinde olduğunuzu, emniyet ve yargıya sızan paralel yapı mensuplarının marifetiyle hakkınız olmayan bir seçimi nasıl kazandığınızı iyi biliyoruz" dedi.

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar, seçimi kazanan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan'la basın toplantısı düzenledi.

2014 Yerel Seçimleri öncesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili değerlendirmede bulunan Gülaçar, basın açıklaması yapmakta yaşanan gecikmenin, il ve ilçe seçim kurullarına yaptıkları itirazların sonuçlanmasını beklemelerinden kaynaklandığını ifade etti.

İtirazlarına Ankara'da devam edeceklerini ve Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunacaklarını belirten Gülaçar, kampanya süreci ve seçim günü maruz kaldıkları saldırılara rağmen sandıklara giderek AK Parti'den yana tercih kullanan vatandaşlara teşekkür etti.

Seçim öncesi partililere yönelik saldırılar olduğunu hatırlatan Gülaçar, "Bu olaylar maalesef kimliği belli, kişiliği oturmamış siyasi bir hareketin bilinçli tertip ettiği organize girişimlerdi. Halkımız, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen seçim günü şehrimizin her yerinde, tüm ilçelerimizde baskının, şiddetin ve tehdidin dozu had safhaya ulaşmasına rağmen sandığa gitti ve gereğini yaptı" diye konuştu.

-Paralel yapıyla işbirliği yapıldı

30 Mart günü saat 10.00'dan itibaren Başkale, Çaldıran, Çatak, Saray ve diğer ilçelerden birçok "açık oy kullandırma" ihbarı aldıklarına dikkati çeken Gülaçar, il merkezindeki yaklaşık 12 okuldan da baskı ve tehdit ihbarları aldıklarını söyledi.

Sandık başında görevli müşahitlerin tehdit edildiğini, tutanakların kendilerine verilmediğini, görevlilerin oy kullanmaya giden aile fertlerinin tehdit ve darp edildiğini anlatan Gülaçar, şöyle konuştu:

"Her türlü fiziki saldırıya maruz kalanlar oldu. Adliye koridorlarında oynan oyunlar ise ayrı bir mevzu. Barış ve demokrasiyi hiç düşünmeyenlere, sözde demokrasi havarilerine buradan sesleniyorum. Bu seçimi hakkınızla almadınız.  Savcıya, 'AKP'liler torbaların mühürlerini kırdılar' beyanını verdikten sonra kendi adamlarınıza torba mühürlerini kırdırdığınızı, diğer parti görevlilerine 'çoluğunuz, çocuğunuz yok mu?' tehditleri savurduğunuzu, sandık görevlilerinden bazı bayanları dahi darp ettiğinizi iyi biliyoruz. Seçim günü ve öncesinde devletin içine sızan paralel yapıdan nasıl destekler aldığınızı, sandık başkanları listesi hazırlandığında nasıl işbirliği içerisinde olduğunuzu, emniyet ve yargıya sızan paralel yapı mensuplarının marifetiyle hakkınız olmayan bir seçimi nasıl kazandığınızı iyi biliyoruz. Bu hal acınacak bir haldir.

Daha dün KCK operasyonlarıyla seçilmişlerin elleri, kolları bağlanıyordu. Bu operasyonların mimarı, batı destekli paralel yapıydı. 17 Aralık sonrası deşifre edilen bu yapı, partimize darbe vurmaya çalışmış, başarılı olamayınca da seçimlere gölge düşürmeye çalışmıştır. Van'da da dün elleri ve kollarını bağlayanlara bugün akıl hocalığı yaparak partimize karşı seçimlerde ittifak edecek kadar alçalmışlardır. Kendi halkına değil, kendi tabanına bile güvenmeyerek açık oy kullandıran bir parti acınacak haldedir. Unutmayın, zafer şaibesiz ve gönül rahatlığıyla elde edildiği zaman anlamlıdır."

Gülaçar, halkın sandıklara giderek görevini yaptığını ancak teşkilatlar olarak üzerilerine düşen görevi yerine getiremediklerini bildirerek, görevlerini tam manasıyla yapmaları halinde durumun bugün çok daha farklı olabileceğini dile getirdi.

Başkale, Çaldıran, Gürpınar, Saray, Özalp, Çatak, Bahçesaray, Erciş ve Muradiye'nin birçok köyünde açık oy kullandırıldığı için AK Parti'ye oy veremeyen vatandaşlardan özür dileyen Gülaçar, demokratik şekilde yapılacak seçimde, AK Parti'nin Van'daki oy oranının yüzde 60, 70 civarında olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com