2014 yerel seçimleri

2014 yerel seçimleri
CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın: "Elimizde somut veriler varken, ilçe seçim kurulları bunu reddederse, il seçim kurulu, YSK bunu reddederse, bu süreç Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e kadar uzar. Oyunumuzun namusunu korumak, hepimizin görevidir"

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Elimizde somut veriler varken, ilçe seçim kurulları bunu reddederse, il seçim kurulu, YSK bunu reddederse, bu süreç Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e kadar uzar. Oyunumuzun namusunu korumak, hepimizin görevidir" dedi.

Günaydın, seçim sonuçlarına ilişkin parti genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için 12 bin 234 sandıkta oy kullanıldığını hatırlattı. 

Dün itibariyle AK Parti'nin 1 milyon 408 bin, CHP'nin ise 1 milyon 385 bin oyunun göründüğünü ifade eden Günaydın, "Aradaki farkın 22 bin olduğunu biliyorduk. Bu sabah YSK'nın sitesini kontrol ettiğimizde, AKP'nin 1 milyon 416 bin, CHP'nin 1 milyon 384 bin oya sahip olduğu görülüyor. Bu 32 bine yakın oy farkı ve yüzde yarım düzeyinde bir oy farkına işaret ediyor" dedi. 

Günaydın, şöyle  devam etti:

"Bu sandıkların tamamı eksi birinci katta arkadaşlarımız tarafından yeniden incelendi. Burada bize katkı veren tüm gönüllü genç arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum, partimizin lehine olacak şekilde 150 sandıkta aykırılık tespit edildi. Her sandıkta 300 civarında vatandaşımız oy kullanıyor. Bu da kabaca 45 bin oya tekabül ediyor. Bunlarda saptadığımız yanlışlar şudur: CHP'nin 180-190-200 oy aldığı yerlerde her ne hikmetse bu oylar sürekli başka partilere yazılıyor. Dolayısıyla bu 30 ile 35 bin civarında CHP oyunu ve toplam oyu etkileyecek düzeyde. AKP'yi geri çekebilecek, CHP'yi ileriye doğru taşıyabilecek bir oy değişimi olabilecek."

298 Sayılı Kanun'un 102. ve 120. maddelerinin usulsüzlükleri saptadığını anlatan Günaydın, itiraz dilekçelerini bu doğrultuda hazırladıklarını söyledi. 

Bu itirazların ilçe seçim kurullarına gönderildiğini kaydeden Günaydın, "Gönderilmeye de devam ediyor" dedi. 

İlçe seçim kurullarının bunu değerlendireceğini bildiren Günaydın, şu ifadeleri kullandı:

"Biz burada zamana sıkışmamak ve gerçek bir değerlendirme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü gideceksiniz bu sandıkları bulacaksınız, yeniden sayacaksınız ve bunların birleştirme tutanaklarını kontrol edeceksiniz. Belki bir ilçede 3 tane söz konusu olacak ama başka ilçede 80 sandık söz konusu olabilir. Dolayısıyla zamana sıkışmadan, gerçek sonucu ortaya çıkarmaktır önemli olan. İlçe seçim kurullarının sonuçlarından sonra, ile ve YSK'ya yapılabilecek başvurular var. Bunlar aşağı yukarı 5-6 günlük süreç alır. Bunların tamamını tüketeceğiz."

Hiç çağrı yapmadıkları halde yüzlerce, binlerce gencin veri girişi yapmak için CHP'ye geldiğini yineleyen Günaydın, YSK'nın ilk kez birleştirme tutanaklarının imajlarını partilere gönderidğini  söyledi. 

"Ne gerek var ıslak imzalı tutanaklardan veri girişi yapmaya?" denilebileceğini aktaran Günaydın, "Bu bizim ve yurttaşların sisteme olan güvensizliğini ifade ediyor. Bu boş bir güvensizlik değil, nedeni olan, gerekçeleri olan güvensizliktir" diye konuştu. 

Birçok noktada vatandaşların ilçe seçim kurullarından ayrılmadığını da belirten Günaydın, şunları söyledi:

"Hiçbir taşkınlık yapmadan yurttaşlık görevini yapmaya çalışıyor. Bu ülke nasıl bir hale geldi ki yurttaşlık görevi sandığa oyunuzu vermekle bitmiyor, oyunuzun namusunu korumak da bir yurttaşlık görevine dönüşüyor. Ben bunu demokrasi adına, halkın katılımı adına çok önemli bir başlangıç olarak kabul ediyorum hem de Türkiye'de sisteme olan güvensizliğin geldiği nokta itibariyle son derece sancılı bir sürecin tam göbeğinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

AK Parti tarafından yeniden sayımlar sonucu 3 bin civarında oyunda AK Parti'ye eklendiği açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Günaydın, kendisinin CHP'nin normal alması gerekenden fazla bir oyu aldığına hiçbir zaman şahit olmadığını savundu. 

CHP oyunun eksileceğine yönelik bir durumun tutanaklardan çıkacağına inanmadığını bildiren Günaydın, "Elimizde somut veriler varken, ilçe seçim kurulları bunu reddederse, il seçim kurulu, YSK bunu reddederse, bu süreç Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e kadar uzar. Oyunumuzun namusunu korumak, hepimizin görevidir" dedi. 

Günaydın, çok yakın oyların olduğu, Antalya, Ardahan, Yalova gibi illerde de çalışmaların sürdüğünü söyledi. 

Diğer partilerin de haklı olarak bazı illerde itiraz hakkını işlettiğini anlatan Günaydın, bunun normal bir süreç olduğunu kaydetti. 

Kimsenin kendi lehlerine bir işlem yapmasını istemediklerini dile getiren Günaydın, "İrade neyse o ortaya çıksın, tek isteğimiz bu" dedi.

Günaydın, bir soru üzerine Ankara'da 100 bine yakın geçersiz oy olduğunu bunları da incelemeye çalıştıklarını söyledi. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com