"2014 Yurtdışı Genç Liderler 2. Programı"

2014 Yurtdışı Genç Liderler 2. Programı
Başbakan Yardımcısı İşler: "Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerin kültürel ve sosyal hayatına aktif katılımları, yetişen yeni neslin başarılarıyla gerçekleşebilecektir"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 6 milyona yakın Türk insanının yurt dışında yaşadığına dikkati çekerek, yurt dışındaki Türklerin bulundukları ülkelerde hayata aktif katılımlarının yetişen nesillerin başarısıyla gerçekleşeceğini söyledi.

 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen "2014 Yurtdışı Genç Liderler 2. Programı" açılışında konuşan İşler, yurt dışında yaşayan Türklerin bulundukları ülkelere sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan her geçen gün daha fazla katılımının sağlandığını ifade etti.

"Yurt dışına ilk göç eden vatandaşlarımız daha çok ekonomik nedenlerle gitmiş ve bir süre sonra Türkiye'ye dönmeyi planlamışlardır" diyen İşler, ancak vatandaşların çoğunun gittiği ülkelerde kalıcı hale geldiğini söyledi. İşler, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerin kültürel ve sosyal hayatına aktif katılımları, yetişen yeni neslin başarılarıyla gerçekleşebilecektir" dedi.

"2014 Yurtdışı Genç Liderler 2. Programı"nın önem ve içeriğine de değinen İşler, şunları kaydetti:

"Gençlerin mesleki hayatlarının yanında diğer alanlarda da iyi yetişmeleri, yaşadıkları toplumun kültürel, sosyal ve siyasi alanlarda daha aktif olabilmeleri, küreselleşen dünyamızda toplumlararası ilişkileri daha da güçlendirecek ve toplumlara büyük katkılar sağlayacaktır. Söz konusu proje bu düşünceyi temel alarak yurt dışındaki yeni nesillerimizin başarılı rol modelleri olarak yetişebilmeleri, sosyal ve kültürel hayata katılabilmeleri maksadıyla hazırlanmıştır." 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için bu yıl bir ilkin yaşanacağını dile getiren İşler, cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışındaki Türklerin bulundukları ülkelerde oylarını rahatlıkla kullanabileceklerini ifade etti. 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül de "2014 Yurtdışı Genç Liderler 2. Programı"nın önemine değinerek, "Program, son 30 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin somut bir ifadesi ve göstergesidir. Gerek bizim kurumumuzun çalışması, gerekse genel olarak Türkiye'nin çok büyük bir mesafe kat ettiğinin somut bir ifadesidir. Dönem dönem herhalde bu tür çalışmalar yapmak sizler kadar en az bizim için de gerekli diye düşünüyorum" dedi. 

Bu tür çalışmaların kurumun varlığı ve vizyonu ile yeni Türkiye için de son derece anlamlı olduğunu belirten Bülbül, "Daha düne kadar biz bu tür programların planlayıcısı ve koordinatörü değil, ancak yabancı ülkelerin uyguladığı bu tür programların katılımcısı konumundaydık. Şükürler olsun o günler geride kaldı" diye konuştu. 

Programın açılış konuşmacılarından Almanya'da öğrenimi gören Ayşe Şanlıalıp ise programa katıldığından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Program, Türkiye'yi yakından tanımamızı sağladı. Sosyal ve siyasal alanlarındaki eksikliklerimizi doldurmak için söz konusu program çok değerli" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı İşler, program sonrası katılımcı gençlerle bir araya gelerek "kendi fotoğraflarını" (selfie) çekti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com