2023 Vizyon Toplantısı yapıldı

2023 Vizyon Toplantısı yapıldı
Kütahya '2023 Vizyonu' toplantısı, Vali Kenan Çiftçi başkanlığında Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı.

Kütahya '2023 Vizyonu' toplantısı, Vali Kenan Çiftçi başkanlığında Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı.
2023 vizyon toplantısının 3. sünü gerçekleştirdiklerini ve Kütahya'da bir aile olunduğunu ifade eden Vali Kenan Çiftçi, “Bu toplantının amacı, bu ailenin daha ilerilere götürülmesi için neler yapabiliriz?. Ailenin daha müreffeh daha iyi yaşayabilmesi için hangi alanlarda neler yapmamız lazım. Asıl amacımız bu. Yani aile meclisinin izahını vurgulamak adına bir önceki toplantıyı kendi evimde yaptım. Orada hakikaten her arkadaşımın çok değerli fikirleri oldu. 2023 vizyonumuz nasıl olmalıdır. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kütahya'yı nerede görmek istiyoruz. Tabi bu yapılan çalışmaları bizde sektörel bazda maddelendirdik ve bunun üzerinde de farklı alanlarda çalışmalar yaptık. Gerçekleşenler var, devam edenler ve gerçekleşecek olanlar var” dedi.
'2012'DE YOL PROBLEMİ BİTMİŞ OLACAK'
Kütahya'nın nüfusunun, Türkiye nüfusunun 0,85'i olduğunu ve ihracatımızın 110 milyon dolar, Emet Bor tesisleri ile beraber 187 milyon dolar olduğunu açıklayan Vali Çiftçi, “Türkiye'nin ihracatı ise 110 Milyar Dolar civarında. Türkiye'nin mevcut ihracatına ulaşabilmemiz için Kütahya'nın ihracatını 8'e katlaması gerekiyor. Kütahya hakikaten pik yapmak üzere olan bir il olarak görüyoruz. Kütahya'nın geçen yılla göre ortalama yüzde 10 nüfus artışı var buda Kütahya'nın artık ilerlediğini gösteriyor. Elbette tıkanan noktalarımızda var bunlardan birisi ulaşım yollarımızın mutlaka iyileştirilmesi yönünde idi. En son Ulaştırma Bakanımız geldiğinde uzun bir çalışmadan sonra yollarla ilgili yapılması gerekenleri ilgili kurumlara dağıttım, kendilerine takdim ettik. O gün itibariyle de Bozüyük, Kütahya- Kütahya, Afyonkarahisar hattına giden yollar ihale oldu. Tavşanlı'dan Bozüyük hattına Tavşanlı'dan Afyonkarahisar'a kadarki bütün alanlar BSK ve diğer ana arterlerimiz yan, il bağlantılarımızı da bakanımıza ilettik. Şu anda yolla ilgili olan çalışmalarımız ya proje aşamasında, ya ihale aşamasında, yada ihale edildi. 2012 Aralık itibariyle Kütahya yolla ilgili her hangi bir konuyu bahsetmeyecek. Yol sorunu kalmayacak” diye konuştu.
'KALKINMADA KÜTAHYA 40. İL'
Daha önceki toplantıda alınan ve yapılması gereken çalışmalarla ilgili geniş bilgiler veren Vali Kenan Çiftçi, “Yine alt yapı ile ilgili tarım sektöründe sulama alanlarının artırılması konusu vardı. Bu konuyla ilgili Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu geldiğinde 29 adet göletin yapımını bize söz verdi. Bizim şu an itibariyle planlamalarımızda ve gelecekte yapacaklarımızda bunların haricinde bizim tespitlerimize göre gölet yapılacak bir alan yok. Tarım sektöründe de arkadaşlarımız 60 kişilik bir ekip oluşturdular. Yani alt yapıların tamamlanması arzu edilmişti. Bu alt yapılarda bu vesileyle tamamlanmış olacak. Zannediyorum tahıl üretiminde 1.8'lik Türkiye üretimini 3,5'a çıkartılmasında ciddi bir gayret var. 3- 4 yıl içinde buda gerçekleşecek görünüyor. Kütahya'nın, Türkiye hızına ulaşılması için, İhracatın ve üretimin artırılması gerekiyor. Tabi biz sanayi dalındaki kalkınmada 40. İliz, bu rakam farklı alanlarda değişiklikler gösterebilir.Üniversite sanayi işbirliği konusunda hem OSTİM'de daha önceki yapmış olduğumuz çalışmalar, hemde buradaki çalışmalarda zamanla çok fazla gelişeceğini ümid ediyoruz. Tabi ki bu Üniversitedeki hocalarımızın sayısının artması ve sektörlerle hocalarımızın çalışmalarının örtüştürülmesi gerekiyor.Sanayi sektörü ile ilgili çalışmalar alanında yani ARGE desteklerinin sanayicilere anlatılması konusunu arkadaşlarımız farklı gruplarda anlatmaya ve hatta Sanayicilerimizi yetiştirmeye de başladılar. İlk eğitimimiz de Yoncalı'da verilmişti. Bu hızla devam edecek” şeklinde konuştu.
'HAVAALANI YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKECEK'
Kütahya'nın yabancı yatırımcılara özendirilmesi konusuna da değinen Vali Kenan Çiftçi, “Geçmiş toplantılarda, yabancı yatırımcıların özendirilmesi vardı. Ben bununla ilgili iki toplantıya katıldım bir tanesi Norveç Ticaret Bakanı ve heyeti diğeri Sudan Ticaret Bakanı ve heyeti ile. Özellikle hava alanının yapılması bize yabancı yatırımcıların gelmesi ve buradaki imkanlardan istifade etmeleri açısından ciddi katkı sağlayacaktır. İl dışından gelen yatırımcıların mevzuat ve alt yapılarının iyileştirilmesi konusunda da 2 OSB kamulaştırma ile ilgili İl Özel İdaresi geçtiğimiz hafta kararını aldı orda da kamulaştırma sorunlarının hızlıca giderilmesi konuları ele alındı” ifadelerini kullandı.
Vali Kenan Çiftçi başkanlığında yapılan toplantıya, AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Hasan Fehmi Kinay, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Belediye Başkanı Mustafa İça, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Altınkaya, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nihat Delen, Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Özel İdare Genel Sekreteri Dr. Müh. Salih Akkaya, KÜSİAD Başkanı Mehmet Ceylan, KÜGİAD Başkanı Volkan Turgut, 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı İbrahim Yiğit, Kütahya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Berber, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Erdal Yıldırım, KOSGEB Merkez Müdürü Ferruh Tanyel, daire amirleri ve iş adamları katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com