“2023 yılında ihracatının 1 milyar doları geçmesini hedefliyoruz”

“2023 yılında ihracatının 1 milyar doları geçmesini hedefliyoruz”
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, son 5 yıl içerisinde şehirlerinden dünyadaki 145 ülkeye ihracat yapıldığını bildirdi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, son 5 yıl içerisinde şehirlerinden dünyadaki 145 ülkeye ihracat yapıldığını bildirdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Akbank ve ATSO işbirliğinde, ATSO Meclis Salonu'nda 'İhracatta Fırsatlar: Yeni Sektörler, Pazarlar, İş Modelleri ve Teşvikler' konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Serteser, ekonominin temel taşlarından birisinin de dış ticaret olduğunu belirtti. Serteser, dış ticareti geliştirmenin herkesin görevi olduğunu anımsatarak, ihracat konusunda Türkiye'nin çok büyük hedefleri olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu aktaran Serteser, bunların geliştirilemeyecek hedefler olmadığını kaydetti.
Serteser, Türkiye için Körfez ve Ortadoğu ülkelerinin çok önemli olduğunu söyleyerek, 'IMF'ye göre bu sene ve gelecek sene en hızlı büyüyen ekonomilerden bir tanesi, Katar ülkesi ekonomisi olacak. Şu anda Afyonkarahisar'da sadece 4 tane firma buraya ihracat yapıyor. 217 tane ihracat firmamız var, sadece 4 firma Katar'a ihracat yapıyor. Verilere göre, 2022 senesine kadar Katar'da 50 milyar ile 280 milyar dolar arasında yatırım yapılacak. Katar çok önemli. Bizim geçen sene 295.4 milyon dolarlık
ihracatımızın 197.7 milyon doları doğaltaş ve mermer sektöründen olmuş. Doğaltaş ve mermer bizim çok önemli sektör. Katar'da 2022'ye kadar 90 bin tane otel odası yapılmış olacak. 50 milyar dolarlık stadyum yapılmış olacak. Çok sayıda projeleri var yapılacak. Biz 2023 diyoruz, adamların 2022'de dünya kupası için yatırımları var. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor. Bilhassa mermer sektöründe. Yeni dönemde kendi kaynaklarımızı kullanarak ürün imajlarımızı da geliştirerek dış piyasalarda talep
sağlamamız gerekiyor. Kaynaklarımız da dış piyasalardaki taleplere göre geliştirmemiz gerekiyor' diye konuştu.
Serteser, ihracatta yaşanan bu artışı güzel bir gelişme olarak değerlendirdi. Geçen yıl ilin 295.4 milyon dolar olan ihracatının bu sene minimum 325 milyon doları geçmesini beklediklerini belirten Serteser, 2015 ve 2023 hedeflerinin çok farklı olduğunu kaydetti. Serteser, Afyonkarahisar'ın 2023 yılında ihracatının 1 milyar doları geçmesini hedeflediklerini söyledi.
Afyonkarahisar'ın 217 ihracat firmasından 60'ının Ortadoğu ve Körfez ülkelerine ihracat yaptığını dile getiren Serteser, '2009 yılında 88.5 milyon dolar olan bu bölgelere olan ihracatımız geçen sene 112.5 milyon dolar oldu. Bu sene yeni yatırımlarla çok daha artmasını bekliyoruz. Son 5 yılda 145 ülkeye Afyonkarahisar'dan ihracat yapılıyor. Geçen sene 111 ülkeye ihracat yaptık. Son 5 yıl içinde dünyadaki 145 ülkeye ihracatımız oldu' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com