“2030’da Bağımsız Kürdistan kuruluyor!”

“2030’da Bağımsız Kürdistan kuruluyor!”
Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin bugün köşesine 2030 yılına dönük Türkiye ile ilgili siyasi senaryoları taşıdı.

Sedat Ergin, ABD’nin Ulusal İstihbarat Konseyi’nin 2030 yılına dönük küresel yönelişleri okumaya çalışan “Alternatif Dünyalar” başlıklı raporundan örnekler verdi. Bundan 20 yıl sonrası için nasıl bir Türkiye öngürülüyor?
 
İşte o yazıdan bir bölüm:
 
“Raporda, Türkiye hakkındaki siyasi tahminler Ortadoğu bölümünde ve “Siyasi İslam iktidara geldikçe ılımlı bir çizgiye yönelecek mi?” sorusu altında yer alıyor. Bu soruya verilen yanıtta, öncelikle “Siyasal İslam’ın Sünni dünyasında gücü eline almakta olduğu” vurgulanıyor. Siyasal İslam’ın gücü kazanmasının ilk örneği olarak Adalet ve Kalkınma Partisi gösteriliyor.
 
Ayrıca raporun sonunda 2030’a dönük 4 ayrı senaryo yapılıyor. Bunlar içinde yalnızca birinde bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulmasından söz ediliyor.
 
Bu, dünyanın geleceği için bir çatışma tablosunun çizildiği, bu çerçevede Ortadoğu’da da sınırların yeniden çizildiği “Cin şişeden çıktı” başlıklı senaryodur.
 
Bu senaryoda “Suriye ve Irak’ın daha parçalanmış bir hale gelmesi durumunda Kürdistan düşünülemez olmaktan çıkabilir” ifadesi yer alıyor. Bunun Türkiye’nin bütünlüğüne bir darbe vuracağı ve yakın coğrafyasında büyük bir çatışma riskini artırabileceği belirtiliyor.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22203979.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com