"2050'de 114 milyon kişi Alzheimer olacak"

"2050'de 114 milyon kişi Alzheimer olacak"
Yaşla gelen ciddi unutkanlıklar Alzheimer habercisi olabilir.

Mersin Üniverisitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge, Alzheimer hastalığının yaşlı nüfusun en sık yaşadığı 4'üncü hastalık olduğuna dikkat çekerek, "2050 yılında 114 milyon kişinin Alzheimer hastası olacağı tahmin ediliyor" dedi. Alkol ve sigara da Alzheimer için risk oluşturuyor.

UNUTKANLIK CİDDİYE ALINMALI
Çukurova Lions ve Büyüksaat Lions Kulüpleri tarafından Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle düzenlenen konferanslarda, yaşlılık hastalığı olarak bilinmesine rağmen, günümüzde erken yaşlarda da görülmeye başlanan Alzheimer hastalığına dikkat çekildi. Huzurevi sakinlerinin de katıldığı konferansta konuşan Prof. Dr. Mustafa Kibar, unutkanlığın yediden yetmişe herkesin ortak sorunu olduğuna dikkat çekti. "Öyle ki, arkadaşlarımızın isimlerini, arabamızı nereye koyduğumuzu unutabiliriz, ama bir süre sonra hatırlayıveririz" diyen Prof. Dr. Kibar, "Bu tür basit unutkanlıklar, çoğu kez kısa süreli ve geçicidir ve çok da ciddiye alınmaz. Ancak yaşla gelen ciddi unutkanlıklar Alzheimer hastalığının habercisi olabilir. Bu tür yakınmaları olan kişilerin zaman kaybetmeden nöroloji hekimine başvurmasını öneriyorum" dedi.

YAŞLI NÜFUSUN BELASI
Mersin Üniverisitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge ise, Alzheimer hastalığının, yaşlı nüfusun en sık yaşadığı 4'üncü hastalık olduğunu belirterek, "Dünya çapında 2030 yılında 63 milyon, 2050 yılında 114 milyon hastanın Alzheimer olacağı tahmin ediliyor" diye konuştu.

ELEKTROMANYETİK ALANLAR RİSK
Uzm. Dr. Filiz Arabacı da, günlük hayattaki unutkanlıkla yaşlılıktaki unutkanlığın bir tutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Aile Hekimi Dr. Mehmet Kenci ise, "Nedir Bu Alzheimer" adlı sunumunda, "65 yaşın üzerinde olmak, aile öyküsü, alkol ve sigara alışkanlığı, sağlıksız beslenme, kafa travması, zihinsel tembellik, elektromanyetik alanlar, toksik kimyasallar, diyabet, tansiyon, kalp ve tiroid hastalıkları, sık uzun süreli genel anestezi" gibi durumlara maruz kalanların Alzheimer için risk grubunda olduğuna dikkat çekti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com