2062’de Türkiye’de neler olacak?

2062’de Türkiye’de neler olacak?
Ünlü Amerikan bilim-teknik dergisi, 720 bin tirajlı Discover’ın 2062 yılına ait kurgusal dünya almanağında şaşırtıcı Türkiye kehanetleri yer aldı.

Discover Almanac 2062 – Gezegenimizin Durumuyla İlgili Temel Rehberiniz” fütüristik almanağına göre örneğin; Alpaslan’ın Anadolu’ya girişinin bininci yılına denk gelen günlerde Türkiye’de kişi başına milli gelir 53 bin 560 dolar olacak.
 
Bilimsel-teknik konuları normal fen eğitimi görmüş okurların anlayacağı bir üslupla yansıtması ve her yıl 1 Nisanda yayımladığı “şaka” sayısıyla ünlü Discover dergisinin 2062’nin dünyasına ilişkin fütüristik tahminlerini sergilediği almanağını, bilim gazetecisi, yazar ve öğretmen Linda Marsa hazırladı.

Almanak dünyanın o dönemde yaşayacağı toplumsal ve ekonomik koşulları ortaya koydu. Sekiz sayfalık almanakta örneğin; dünya nüfusunun 9 milyar olacağı, 6 milyar kişinin kentlerde yaşayacağı, kömürün ortadan kalkacağı, enerjinin dörtte birinin nükleer santrallerden elde edileceği ve daha birçok ilginç bilimsel kehanette bulunuldu.
 
VE TÜRKİYE...
 
Belli ülkelerin 2062 yılındaki durumlarının kartvizitler halinde özetlendiği almanakta “Dünyanın Yeni Dinamoları” bölümünde Türkiye süprizi şöyle yeraldı:
 
Kişi Başına Gelir:
 
2005: 7 bin 920 dolar.
 
2062: 53 bin 560 dolar.
 
Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla:
 
2009: 509 milyar dolar.
 
2062: 5.93 trilyon dolar.
 
Yıllı GSYİH Büyüme Oranı:
 
2009-2062: yüzde 4.4.
 
Çin ve ABD’nin liderliklerinin hala ortadan kalkmadığı öngörüsünde bulunan dergi 2062’da “Dünyanın Yeni Dinamoları” için şöyle dedi:
 
“Ancak dünyada ekonomik gücün çoğu şimdi Brezilya, Hindistan, Meksika, Endonezya ve Türkiye’de. Konumlarındaki yükselişi genç iş gücü, eğitim ve teknolojiye yatırım ve para saçan gelişmiş orta sınıflarıyla sağlandı. Bu ülkelerde kişi başına milli gelir, hayat standardını daha önce öngörülemeyen yüksekliklere çıkararak roket hızıyla yükseldi, ama enerji ve doğal kaynaklar için açgözlü bir talep yaratarak.”
 
Sadece Japonya, Kanada, Türkiye, Nijerya için “Profil” bölümlerinin yer aldığı almanakta Türkiye şöyle anlatıldı:
 
Profil: Türkiye
 
ORTA DOĞU’NUN İŞARET FENERİ
 
40 yıl önce Avrupa Birliği’ne tam girişi, Türkiye’nin konumunu bir ekonomik güç merkezi ve küresel oyuncu olarak güçlendirdi, onu Orta Doğu için modernizasyonun işaret feneri yaptı. Bugün bu Müslüman millet, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezi olarak, onun yüzlerce yıldır yaptığı aynı hayati ekonomik rolü üstleniyor.
 
Karadeniz ve Akdeniz üzerindeki konumunu menfaatine çevirerek Türkiye, büyük yabancı yatırım akımından fayda sağlamayı sürdürüyor. O, baştan sona Rusya, Asya ve Afrika boyunca inşaat endüstrisi için çok önemli bir fırlatma rampası olmanın yanı sıra, komşuları Rusya, Azerbaycan, İran ve Irak’tan petrol ve gaz için bir taşımacılık üssü. Türkiye aynı zamanda önde gelen bir gemi yapımcısı ve otomobiller, ev gereçleri ve soğutucular dâhil önemli tüketim mallarının büyük bir üreticisi ve dağıtımcısı. Geçen yarım yüzyılda, İstanbul uzun süreden beri turistlerin görmeye can attığı sofistike bir yer ve sanayi merkeziyken Avrupa ve Asya’nın kesiştiği yerde 20 milyonluk bir megakent haline geldi, ülkenin başkenti Ankara uyuşuk bir kasabadan kozmopolit bir kente dönüştü.
 
2010 ve 2020’lerin sonlarındaki politik çalkantılardan silkinen Türkiye, eğitime akıllıca yatırım yaptı. Genç, eğitimli işçileri, ekonominin motorlarını ateşlemeye devam eden bir demografik fırsat sağlayarak 21’inci yüzyılın ilk otuz yılında yaklaşık yüzde 20 arttı.”
 
Discover dergisinin fütüristik almanağında, İstanbul’un bilinen camili silüetinin önünde canlı bir şekilde işleyen stilize bir liman çizimine yer verildi. Almanakta diğer dünya ülkelerinin konumlarına ilişkin birçok ilginç tahmin de bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com