21 Martta kura çekimi yapılacak

21 Martta kura çekimi yapılacak
Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Kütahya'nın Akkent Mahallesi'nde, alt gelir grubuna yönelik 4. etap uygulama kapsamında satışa çıkarılan 384 konutun hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla 21 Martta kura çekimi yapılacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Kütahya'nın Akkent Mahallesi'nde, alt gelir grubuna yönelik 4. etap uygulama kapsamında satışa çıkarılan 384 konutun hak sahiplerinin belirlenmesi amacıyla 21 Martta kura çekimi yapılacak.
Alınan bilgiye göre, Evyap İnşaat tarafından yapımına devam edilen ''alt gelir grubu'' kapsamındaki 384 konut için 17 Şubatta Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğünde başlayan müracaat işlemleri, 4 Martta sona erdi.
Başvuru için ''TC vatandaşı olma'', ''Kütahya il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olma'' veya ''il nüfusuna kayıtlı bulunma'', ''TOKİ'den konut satın almamış ve TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olma'', ''kendisi, eşi veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkul bulunmama'', ''25 yaş ve üzerinde olma'', ''aylık hane halkı gelirinin en fazla net 2600 lira olması'' şartları istendi.
Başvuru koşullarını taşıyan ''şehit aileleri, terör malulleri ile dul ve yetimleri'', ''İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazileri'', ''en az yüzde 50 özürlü vatandaşlar'' ile ''diğer alıcı adaylar''ın başvuruları, 4 ayrı kategoride kabul edildi.
Müracaat sahipleri, başvurularının kabul edilip edilmediğini Kütahya Valiliğine ait ''www.kutahya.gov.tr'' internet sitesinden TC kimlik numaralarını girerek öğrenebiliyor.

-HAK SAHİPLERİ NASIL BELİRLENECEK?-

''Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası'' noter huzurunda, Valilik ve TOKİ yetkilileri denetiminde 21 Mart Pazartesi günü saat 10.00'dan itibaren Dumlupınar Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.
Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine üç kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Özürlü vatandaşlara üç kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile tespit edilecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan gaziler ve özürlüler, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak.
Kura çekimi, şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri, gaziler, özürlü vatandaşlar, diğer başvuru sahipleri olarak sırayla belirlenecek. Konut sayısının en az yüzde 50'si kadar yedek alıcı tespit edilecek.
Kura sonrası konut satın alma hakkını elde edenlerden, 22-31 Mart tarihleri arasında Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı, hane halkı gelirinin en fazla net 2600 lira olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler, başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Emekeli Sandığı, SSK ve Bağ- Kur'dan çalışmadığına dair belgeler, İl Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmadığına dair belgeler istenecek.
Belge teslimi sonrasında kesin hak sahibi olanlar 14-22 Nisan 2011 tarihleri arasında Halk Bankası Kütahya Şubesi nezdinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacak. Kesin hak sahiplerinin satış sözleşmelerini tamamlamalarının ardından konut kalması halinde yedek konut alıcıları, listenin ilk sırasından başlamak üzere Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacak.
Konutlar, metrekaresine göre 4 bin lira peşin (peşinat bedelinin yarısı sözleşme tarihinde, kalan yarısı ise üç ay sonra tahsil edilecek), 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak.
DY tipi 2 oda ve 1 salon nitelikli brüt 64,71 metrekare büyüklüğe sahip 384 konutun ortalama fiyatı 46 bin 769 lira, peşinatı 4 bin lira, ortalama aylık taksitleri 238 lira, taksit sayısı ise 180 lira olarak belirlendi.
Satış, kura çekimi ve dairelerin fiyatlarıyla ayrıntılı bilgiye ''www.toki.gov.tr'' internet sitesinin satışlar bölümünde Kütahya butonu tıklanarak veya TOKİ'nin 0312 565 20 65 numaralı telefonundan ulaşılabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com