21 yaş altına sigara satışı yok

21 yaş altına sigara satışı yok
New York belediyesi sigara satış yaşına sınırlama getirdi.

ABD'nin New York eyaleti Belediye Başkanı Michael Bloomberg son günlerinde önemli bir kararı uygulamaya koydu. Obezite ve sigaraya savaş açan Başkan şehirde 21 yaş altındakilere sigara satışını yasakladı.

New York kenti sınırları içerisinde getirilen yasağın yanı sıra en ucuz paket sigaranın fiyatı da yine başkan tarafından 10.50 dolara çıkarıldı. New York belediyesi sağlık yetkilileri, sigara satış yaşının 18'den 21'e çıkarılmasının, gençler arasında sigara kullanma alışkanlığını düşüreceğini umuyor.

New York sağlık komiseri Thomas Farley kararla ilgili; "Şu anda sigara satış yaşı 18 olduğu için okullarda 18 yaşındaki bir genç, 16 yaşındaki bir çocuk için sigara satın alabiliyor. 3 ay sonra yürürlüğe girecek yasayla 16 yaşındaki bir çocuk sigara satın almak için 21 yaşındaki birini bulmak zorunda kalacak. Özellikle okullarda da bu mümkün olmayacak" dedi.

YASAK KARA BORSAYI ARTTIRIYOR

Yapılan araştırmalar, sigara içenlerin büyük bir bölümünün bu alışkanlığı 21 yaş öncesi elde ettiğini gösteriyor. New York'ta sigara satışının 21 yaş altı gençlere yasaklanması, yeni bir kara borsa açılmasına da neden oldu. Çocuk yaşta sigara alışkanlığı edinenler, ya ebeveynlerinin sigaralarını gizlice alıyor ya da birçok bölgede oluşan kara borsada daha fazla para vererek satın alıyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com