21. yüzyılda Türkiye-Bulgaristan ilişkileri konferansı

21. yüzyılda Türkiye-Bulgaristan ilişkileri konferansı
Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Gökçe: “Dost ve mütefik Bulgaristan ile ilişkiler tüm alanlarda mutluluk verici bir düzeyde gelişmeye devam ediyor”

SOFYA (AA) – Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, dost ve müttefik Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda "mutluluk verici bir düzeyde" gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi Gökçe, başkent Sofya’daki Balkan Oteli'nde düzenlenen "21. Yüzyılda Türkiye-Bulgaristan İlişkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin son durumunu değerlendirdi.

Gökçe, Bulgaristan Atlantik Kulübü, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomatik Kulüp ve Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen konferansta, Türkiye’nin dış siyaseti, Balkanlar politikası ve Bulgaristan ile ilişkileri konusunda bilgi verdi.

"Dost ve müttefik Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler tüm alanlarda mutluluk verici bir düzeyde gelişmeye devam ediyor" diyen Gökçe, "Türkiye-Bulgaristan ilişkileri çok olumlu bir düzlemde seyrediyor. Biz bunu hem derinleştirmek, hem genişletmek, olumlu bir gündem üzerinden, daha da zenginleştirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye’nin farklı kültürlerin karşılaştığı, denizlerin havzaların buluştuğu bir konumda bulunduğunu ve daima bölge ile ilgili büyük bir sorumluluk taşıyarak hareket ettiğini belirten Gökçe, “Türkiye, yürüttüğü dış politikasında daima güvenlik ile özgürlük arasında denge sağlamaya çalışmıştır” dedi.

 

- Ukrayna sorunu

 

Ukrayna’daki krizin başından beri Türkiye’nin net ve açık bir tavır aldığını belirten Gökçe, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kırım’ın ayrılmasına karşı olduğunu ve referandum sonuçlarını geçerli ve yasal olarak kabul etmediğini belirtti. Gökçe, “Bu tavır Rusya ile bir cepheleşme değil. Bizim Rusya ile iki komşu olarak barış içinde yaşadığımız uzun bir ortak tarihimiz var” dedi.

Bölgedeki güvenliğe önem veren Türkiye’nin 1995 yılından bu yana bölgesel tüm barış koruma operasyonlarına aktif olarak katıldığını vurgulayan Gökçe, Türkiye’nin Bulgaristan’ın NATO üyeliğine de verdiği kararlı desteği hatırlattı.

Gökçe, Bulgaristan ile Türkiye’nin Soğuk Savaş dönemi sonrasında tüm alanlarda karşılıklı işbirliğini geliştirdiklerini, NATO’da müttefik, Avrupa Birliği (AB) ortamında da ortak olduklarını belirtti.

Büyükelçi Gökçe, Bulgaristan ile Türkiye hükümetlerinin başbakanlar himayesinde ortak oturumlar yaparak, ikili ilişkileri ilgilendiren her türlü konuyu ele aldıklarını, yıl sonuna dek bu formatta yeni bir toplantının yapılacağına kaydetti.

 

- Ekonomik ilişkilerin durumu

 

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin de olumlu geliştiğini, 5 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini belirten Gökçe, Bulgaristan'da faaliyet gösteren en büyük Türk yatırımcıları örnek gösterdi.

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Sofya seferlerine başlamasının 30. yıldönümünü kutladığı bu yıl İstanbul-Varna seferlerine de başlayacağını bildiren Gökçe, Türk yatırımcıların Bulgaristan’da verimli çalışarak istihdam oluşturduklarını belirtti.

Hızla büyüyen Türkiye’deki Marmaray projesi, 10 bin kilometrelik otoban inşaatları, İstanbul’da kurulmak üzere olan dev havaalanı ve üzerinde çalışılan enerji projelerini örnek gösteren Gökçe, Türkiye'nin komşularının bu gelişmelerinden yararlanarak, işbirliğini daha da artırabileceklerini vurguladı.

 

- Süleyman, Soloman ve Miroslav

 

Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı, eski dışişleri bakanlarından Solomon Pasi ise konferansın açılış konuşmasını yaparken, Büyükelçi Süleyman Gökçe’ye, Bulgarcada da kullanılan “adaşım” diye hitap etti.

Sıradışı espri anlayışına sahip Musevi kökenli Pasi, Solomon ve Süleyman’ın “barışı öven” anlamına gelen, eş anlamlı olduklarını söyledi.

Solomon Pasi, Bulgarca ve çoğu Slav dillerinde “Miroslav” adının da Solomon ve Süleyman ile eş anlamlı olduğunu ifade ederek, “Aslında bu üç isminin aynı olduğunu herkes öğrenirse, huzur ve barış konusunda hiç bir kaygımız kalmayacak” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com