212 Bin Kişiye 2 Noter

212 Bin Kişiye 2 Noter
Afyonkarahisar il merkezinde 170.455 kişilik nüfusa 6, Uşak il merkezinde 176.717 kişilik nüfusa 6 noter bakarken Kütahya merkezde 212 bin kişilik nüfusa sadece 2 noterin bakması vatandaşların tepkisine neden oldu. Kütahya halkı, gerek işlem sayısı gere

Afyonkarahisar il merkezinde 170.455 kişilik nüfusa 6, Uşak il merkezinde 176.717 kişilik nüfusa 6 noter bakarken Kütahya merkezde 212 bin kişilik nüfusa sadece 2 noterin bakması vatandaşların tepkisine neden oldu. Kütahya halkı, gerek işlem sayısı gerekse nüfus yoğunluğu itibariyle yetersiz gelmesine rağmen Adalet Bakanlığı'nın Kütahya'ya ilave noter izni vermemesinin nedenlerini merak ediyor?
Merkez ilçe nüfus yoğunluğu çok daha düşük olmasına rağmen komşumuz Afyonkarahisar ve Uşak il merkezlerinde Kütahya'nın üç katı noter bulunuyor. Merkez nüfusu 212 bin kişi olan Kütahya'da noter sayısındaki azlık nedeniyle bazı günlerde işlemlerini yaptırabilmek vatandaşlar saatlerce beklemek zorunda kalıyor.
Noterlerin bir ilde olmazsa olmaz bir kural olduğunu vurgulayan vatandaşlar Kütahya'daki noter sayısının yetersizliğinden şikayet ederek tepkilerini gösteriyor. Vatandaşlar, Kütahya nüfusunun yaklaşık olarak 212 bin kişi olduğuna dikkat çekerek, 212 bin kişiye toplam 2 noterin baktığını vurgulayarak, noter azlığından dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyorlar.
Noter sayısının Kütahya genelinde yetersiz olduğunu belirten Kütahyalıların tepkisi üzerine Akis Gazetesi muhabiri Kütahya ile komşu olan illerin noter sayılarını karşılaştırdı. Kütahya merkezde 2, ilçelerde 12 adet olmak üzere toplam 14 adet noter bulunurken, Kütahya'ya komşu olan ve merkez nüfus yoğunluğu daha düşük olan illerde ise bu sayının daha fazla olması gözlerden kaçmıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ve Türkiye Noterler Birliği verilerine göre; Afyonkarahisar il merkezinde 170.455 kişilik nüfusa 6, Uşak il merkezinde 176.717 kişilik nüfusa 6 noter bakarken Kütahya merkezde 212 bin kişilik nüfusa sadece 2 noterin bakması dikkat çekiyor.
Kütahya'daki nüfus yoğunluğu ve öğrenci sayısı göz önüne alındığında noter sayısın çok yetersiz olduğunu vurgulayan –noter kuyruğunda bekleyenler- öğrenciler, bu duruma bir an önce bir çözümün bulunması gerektiğini belirterek, kuyruk çilesinden kurtulmak istediklerini dile getiriyor. (M.AKSU)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com